Csütörtöktől szünetel az Európai Egészségbiztosítási Kártyával kapcsolatos ügyintézés

Csütörtök (2024. október 17.) 17.00 órától hétfő (október 21.) 07.00 óráig karbantartás miatt szünetel az Európai Egészségbiztosítási Kártyával kapcsolatos ügyintézés.

Szíves megértésüket és türelmüket köszönjük!

Többet ésszel, mint csomagolással!

2023.12.19. 09:29 | Heves Vármegyei Kormányhivatal

Jön a karácsony, ajándékozzuk meg a Földet is! — ezzel a jelmondattal készülnek az ünnepre a maklári Szent István Általános Iskola diákjai. Csomagolásmentes célkitűzésüket a kormányhivatal egy rendhagyó tanórával segítette, így a felsősök hétfőn a hulladékcsökkentésről hallhattak előadást a Művelődési Házban.

A maklári iskolások idén környezettudatosan készülnek a karácsonyra és a szünet előtti napokban igyekeznek csomagolásmentesen vinni maguknak a tízórait. Hogy az ünnep kellőképpen „zöld” legyen, a kormányhivatal hulladékgazdálkodási szakemberei látogattak el hozzájuk és előadást tartottak „Többet ésszel, mint csomagolással!” címmel.

Az ajándékozásról, a csomagolásról (és a kibontás öröméről) nem kell lemondani, de egy kis odafigyeléssel jelentősen csökkenthetjük a környezetünket később szemétként terhelő anyagok mennyiségét – mondta el Szuromi Csaba, a hulladékgazdálkodási osztály munkatársa kiemelve, lehetőleg kerüljük a műanyagok használatát.

Mitől lesz fenntartható egy csomagolás?

  • Válasszunk lebomló anyagokból készült csomagoló- és dekorációs anyagokat (pl. papírtáska, raffia kötöző, tobozdekoráció)!
  • Használjuk fel újra! Sok termék csomagolása némi dekorálással tökéletes lehet a karácsonyi ajándékokhoz is (pl. cipős dobozok, műszaki cikkek dobozai)!
  • Hasznosítsunk újra! Hulladékokból is készíthető csomagolás (pl. újságpapír, régi textilek).

Minden uniós állampolgár évente átlagosan fejenként 189 kg csomagolási hulladékot termel (EUROSTAT, 2021.), és az ilyen módon keletkezett szemét ötöde műanyag. Ezen anyagok használatával nő a legnagyobb mértékben a karbonlábnyomunk, ugyanis minden tonna műanyag csomagolóeszköz előállítása során 1, 8 tonna szén-dioxiddal kell megbirkóznia a környezetnek.

A jövő évtől betétdíjasok lesznek az eldobható italcsomagolások Magyarországon, így a jelöléssel ellátott műanyag, fém és üveg palackokat vissza lehet majd váltani – Szuromi Csaba erre is felhívta a gyerekek figyelmét, akik később osztályonként egy-egy totóval adtak számot a tanultakról.

Minden csapat hibátlanul töltötte ki a feladatlapot! Gratulálunk és köszönjük a meghívást!

Forrás: Heves Vármegyei Kormányhivatal