Biológiai hatékonysági vizsgálatok a Növény- és Talajvédelmi Osztályon
A növényvédő szerek és termésnövelő anyagok engedélyezési eljárásaihoz szükséges biológiai hatékonysági vizsgálatok eredményei csak akkor vehetők figyelembe, ha a vizsgálatokat a Helyes Kísérleti Gyakorlat (GEP) alapelveinek betartásával végezték hivatalos vagy hivatalosan elismert vizsgálóhelyen. A GEP célja annak biztosítása, hogy a kísérleteket egységes elvek szerint és minőségben hajtsák végre, így a vizsgálatok eredményeit más EU tagállamok engedélyezési hatóságai is elfogadják, amennyiben a felhasználás szempontjából jelentős növényvédelmi és mezőgazdasági adottságok egymásnak megfeleltethetők.
A biológiai hatékonysági vizsgálattal kapcsolatos előírásokat növényvédő szerek esetében a növényvédő szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezéséről, valamint a növényvédő szerek csomagolásáról, jelöléséről, tárolásáról és szállításáról szóló 89/2004. (V. 15.) FVM rendelet, a termésnövelő anyagok esetében a termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet határozza meg.
A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztály szerződött partnerei számára GEP előírások szerint végzi a biológiai hatékonyság vizsgálatokat a következő minősítési kategóriákra, illetve művelési ágakra vonatkozóan:
Minősítési kategóriák:
- herbicidek
- fungicidek és baktericidek
- zoocidok
- növekedésszabályozó és termésnövelő készítmények
- adalékanyagok
Művelési ágak:
- szántóföld
- zöldség
- gyümölcs, szőlő
- dísznövény
- erdő, közterület
- egyéb (pl.: raktározott termények, talajfertőtlenítő szerek vizsgálata)
A GEP tanúsítvány száma: PE/NV/01346-5/2022 (érvényessége: 2027. 07. 18.)
A tanúsítvány letölthető az alábbi linken:
GEP certificate KECGO PPSCD - 2022
GEP minősítés KEMKH NTO - 2022