Hasznos tanácsok a kánikula idejére
A hűvösebb, csapadékosabb napok után visszatért a nyár, amely kánikulát hozott. A hőséghez szervezetünknek alkalmazkodni kell, ahogyan emelkedik a hőmérséklet, úgy nő szervezetünk terhelése. A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a táplálkozás és gyógyszerszedés is befolyásolja. Ezért fontos alkalmazkodni a meleg, forró napokhoz.
Fogyasszunk sok vizet, teát, szénsavmentes üdítőt, jót tesz a paradicsomlé, az aludttej, kefir, joghurt és a levesek (a hűtést igénylő termékek megfelelő tárolásáról fokozottan gondoskodni kell). Nyáron a nagy melegben kevesebb energiára van szüksége szervezetünknek, ne terheljük túl zsíros, erősen fűszerezett, nehezen emészthető ételek fogyasztásával, együnk nyáron gyakrabban hűsítő, zamatos gyümölcslevest, amit minél kevesebb cukorral édesítsünk.
Fontos odafigyelnünk a gyermekek folyamatos folyadékellátására, kisebb gyerekek hajlamosak elfeledkezni a szomjúságról, ezért kínálja rendszeresen innivalóval őket. A déli órákat lehetőség szerint árnyékban töltsük, világos színű, bő szabású, pamut öltözetet, széles karimájú kalapot, napszemüveget viseljünk. Kerüljük a megterhelő fizikai munkát, lehetőleg tartózkodjunk árnyékban a legmelegebb órákban (11-15 óra között).
Kánikulában is közlekedni kell, de nem mindegy, hogy hogyan. Ha hosszabb útra indulunk a gépkocsiban utazók részére vigyünk megfelelő mennyiségű folyadékot. Sose hagyjunk gyermekeket, állatokat zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban.
A nagy meleg a járművezetők szervezetét is nagyon megterheli, a reflexek tompulnak, a vezetők még inkább türelmetlenek, indulatosak. Ha hosszabb utat kell megtenni, érdemes két-három óránként, vagy szükség szerint pihenőt tervezni és tartani.