Megújult képzési támogatás a versenyképesség megőrzéséért
A magyar gazdaság versenyképességének megőrzéséhez részben a humánerőforrás fejlesztésén keresztül vezet az út, amely fejlesztés ezen túlmenően emberek, családok életére, karrierutakra, az egyéni boldogulásra gyakorol pozitív hatást.
A GINOP_PLUSZ-3.2.1-21 kódszámú, A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül című európai uniós kiemelt stratégiai fontosságú pillér projekt a fenti célkitűzések elérése érdekében most megújult tartalommal áll a pályázók rendelkezésére. Ennek a támogatási konstrukciónak az újdonsága, hogy a támogatható munkáltatói körön belül kiemelt lehetőséget biztosít az energiaintenzív ágazatokban főtevékenységet végző munkaadóknak a munkahelyi képzések megvalósításához, amelyek közvetlen célja, hogy a munkaerőpiaci igényeknek megfelelő, a változásokhoz alkalmazkodni képes, friss szakmai ismeretekkel rendelkező munkaerőt biztosítsanak a vállalkozások számára.
A kiemelt pillér projekt megvalósításának teljes időtartama 2021.08.01-2027.10.31 közötti időszak.
A támogatás harmadik hirdetmény szakaszára 2024. március 05. napjától nyújtható be kérelem, a forrás kimerüléséig, de legkésőbb 2024. november 30. napjáig. A program az Európai Unió támogatásával és Magyarország társfinanszírozásával valósul meg 70 Mrd forint keretösszegből. A Komárom-Esztergom Vármegyében fejlesztésre felhasznált vissza nem térítendő forrás 1,84 Mrd forint.
A kiemelt pillér projekt célja, hogy a vállalatoknak nyújtott feltételesen visszatérítendő támogatásokon keresztül segítse elő munkavállalóik képzését, hozzájárulva ezzel a termelékenységük javulásához, a munkavállalók tudásának, kompetenciájának fejlesztéséhez.
A mikro-, kis- és középvállalatok besorolástól függően maximum 75 millió forint, a nagyvállalatok maximum 150 millió forint feltételesen vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek. A képzési program megvalósítására a hatósági szerződés megkötésétől számított 18 hónap áll rendelkezésre. Az eredményességmérésre a képzési program utolsó napját követő 180. napig, de legkésőbb 2026. július 31-ig kerül sor. A képzés megvalósításához kérhető előleg maximális mértéke a teljes támogatási összeg 50%-a, de ez az összeg elsősorban képzési támogatásra használható fel.
A képzések költségének támogatásán túl lehetőség van a képzés miatt kieső munkaidőt kompenzáló bértámogatás igénybevételére, és a szakmai megvalósító költségének támogatására is (ez utóbbi támogatási elem viszont csak kis- és középvállalkozók számára elérhető).
A projektben elérhető képzési támogatás a munkaadó kkv-besorolása, illetve tevékenységének ágazata alapján 50-100% közötti intenzitású.
A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal a szolgáltató közigazgatás keretei között a partnerségi kapcsolatok kialakítására és fenntartására törekszik. Ennek érdekében nem csak online formában, hanem személyesen is rendszeresen találkozik a gazdasági élet szereplőivel. A program nyújtotta támogatási lehetőségekről legközelebb a GINOP_PLUSZ-3.2.1-21 kiemelt pillér projekt vármegyei részprogramjának keretében 2024. október 17-én megrendezésre kerülő munkáltatói fórumon tudunk személyesen konzultálni a foglalkoztatókkal, mely eseményre ez úton is meghívunk minden kedves érdeklődőt.
A programról további részletek a www.munka.hu oldalon, a Munkaerő fejlesztési támogatás menüpont alatt találhatók, ahol rövid, digitális útmutató is elérhető.