Talaj a talpad alatt – kampánynap volt Kocson
A Magyar Talajtani Társaság második alkalommal hirdetett országos figyelemfelkeltő kampánynapot, melyhez idén is mintegy 50 helyszín csatlakozott. A rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet egyik legfontosabb természeti erőforrásunk és nemzeti kincsünk, a termőtalajaink állapotára és fontosságára, a talajdegradáció jelentette komplex, a földrész és a bolygó lakosságát érintő problémákra.

A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztálya, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Komárom-Esztergom Vármegyei Szervezete, a Talajreform és a Magyar Talajvédelmi Szövetség közös szervezésében megyénkben Kocs külterületén valósult meg a rendezvény.

Fontosnak tartjuk, hogy a kormányhivatal hatósági feladatain felül szerepet vállaljunk a klímaváltozással együtt járó szélsőséges időjárási helyzetek jelentette kihívásokra választ adó újszerű gazdálkodási gyakorlatok elterjesztésében, a gazdálkodók talajjal kapcsolatos ismereteinek bővítésében, megteremtve az igényt a technológiai alkalmazkodásra.

A résztvevők száma az előzetes várakozáson felül alakult, 32 gazdálkodó és szaktanácsadó jelent meg, az általuk képviselt területnagyság meghaladja a 7000 hektárt. Az érdeklődők együttes létszáma pedig meghaladta a 40 főt. A rendezvény során a megnyitott talajszelvény elemzésén túl, sor került két szomszédos, de eltérően művelt parcella összehasonlítására, valamint előadások hangzottak el a talaj mikrobiológiai egyensúlyának fenntartásáról és a takarónövények talajépítésben betöltött szerepéről.

A rövid összefoglalása a kampánynapnak:
- Megtekintett talajszelvény: löszön képződött mészlepedékes mezőségi talaj
- Helyszín: forgatás nélküli takarónövényes parcella; mellette szántott, simított parcella. A közelmúltban összesen 50 mm csapadék hullott, előtte 5 hónapig szinte semmi.
- Amit a szelvényben láttunk: az egész szelvény nedves, A-szintben morzsás szerkezet, sok gyökér (90-110 cm-es rétegben is megfigyelhetők), B-szintben mészlepedék, gilisztajáratok, C-1 szintben mészerek, krotovinák, C-2 szintben rozsdafoltok, mangánszeplők, talajvíz 4 méteren.
- Helyszíni vizsgálatok (takarónövényes és szántott parcella összehasonlító vizsgálata): morzsa-vízállékonyság, beszivárgás (víznyelő képesség), talajellenállás mérés
- Tapasztalatok: A szántott parcellán a felső 40 cm-ben nagytömegű elbomlatlan kukoricaszár- és gyökérmaradvány, nagyméretű (5-10 cm) tömör talajrögök, 40-50 cm között tömörödött réteg, a felszín száraz, poros. A takarónövényes parcella teljes szelvényében kedvezően lazult, 45-55 cm között enyhe talajellenállás növekedés. A morzsa-vízállékonyság, beszivárgás és talajellenállás tekintetében is egyértelmű győztes a takarónövényes parcella.
- Következtetések:
- A talajvédelem túlmutat a kötelező talajvizsgálaton, a talajvédelem eszközeit integrálni kell a gazdálkodási gyakorlatba, mert a jövőnk múlik azon, hogy ebben sikeresek leszünk-e.
- A talajvízre vigyázni kell, kiöntözése kerülendő, mert mélyebbre süllyedésével nagy területen romlik a talajok vízgazdálkodása.
- A jó talajszerkezet csökkentett talajműveléssel és takarónövényekkel kialakítható, előnyös hatásai a következők: kedvező víz- és tápanyaggazdálkodás, optimális talajélet, víz- és szélerózióval szembeni ellenállóképesség növekedése.
- A megfelelő időben és technológiával termesztett, megfelelő fajösszetételű takarónövény nem szárítja ki a talajt, ellenben a fedett talaj jobb aszálytűrést eredményez.
- A tömör záróréteg hiánya lehetővé teszi a gyökerek mélyre hatolását, melyek mobilizálják, szöveteikbe beépítik, illetve maguk is előállítják (nitrogén-kötés) a tápanyagokat, így a műtrágyaigény csökkenthető.
- A növényi gyökerek és a talajlakó állatok átdolgozzák, lazítják a talajt, ez lehetővé teszi a talajművelés csökkentését, elhagyását, illetve a vonóerő-igény csökken.
- Mindezek együttesen a jövedelmezőség javulását, kedvezőtlen helyzetben a túlélést segítik elő.
Reméljük mindezen információk és a kampánynapok elősegítik értékeink megőrzését és az agrárium felelős működését egyaránt. Jövőre Komáromban tervezünk hasonló alkalmat, reméljük minél többek részvételével.
