Nagy sikerű sétákat tartottak a Vármegyeházán, a Kulturális Örökség Napjai keretében

2024.09.26. 11:34 | Pest Vármegyei Kormányhivatal

Még az árvíz budapesti tetőzése sem riasztotta vissza az építészetet, történelmet és kultúrát szeretőket, így közel háromszáz érdeklődő érkezett a Pesti Vármegyeházára a Kulturális Örökség Napjai rendezvény keretében. Az ország egyik legszebb klasszicista épületében immár több mint kétszáz éve Pest vármegye közigazgatási központja működik.

Kép
Kulturális Örökség Napjai díszudvar PVKH

Magyarország nyugati végéről, Kőszegről is jött látogató a vármegyeházi sétára, hogy megismerkedjen a reformkor egyik legszebb, és történetileg is nagyon fontos helyszínével. A két óránként induló csoportokat a nagyobb létszámra való tekintettel sűríteni kellett. A látogatók megnézhették a három egybefüggő épületből álló vármegyeháza legszebb részeit. A Kossuth Lajosról elnevezett Dísztermet, a száz évvel ezelőtt könyvtárrá alakított centrális alaprajzú börtönkápolnát, a korabeli börtönök helyét, az 1848-ig ítélet végrehajtás helyszíneként szolgáló középső, úgynevezett akasztóudvart.

A séta vezetői felidézték a nagy pesti árvizek történetét is, amelyek közül az 1838 márciusában pusztító jeges ár súlyosan megrongálta, a vármegyeháza korábbi épületét is. De szó került arról a sajnos néhány éve elpusztult kanadai feketediófáról is, amelynek gyökerei ma is ott láthatóak a Díszudvaron.

A résztvevők megismerkedtek a Pesti Vármegyeháza építésének történetével. A séta közben képet kaphattak a reformkori Magyarország közigazgatásáról és sok történeti tényt és anekdotát hallhattak a XIX. század legfontosabb közéleti személyiségeiről, hivatali tisztségviselőkről, politikusokról, írókról, költőkről, művészekről, akik gyakran megfordultak a vármegyeházán és sokat tettek Pest vármegye és Magyarország fejlődéséért. A résztvevők hallottak híres betyárokról, a Jókai Mór által megírt Rab Ráby történetéről, orvosokról és foglárokról, láthattak gyönyörűen megmunkált színes ólomüveg ablakokat, szobrokat, kutakat és napórát.

Az évek óta rendszeresen szervezett vármegyeházi történeti és kulturális sétáknak a tapasztalat szerint egyre több résztvevője van. Idősek és fiatalok szívesen ismerkednek meg a magyar múltunk épségben megmaradt emlékeivel.

 

Forrás: Pest Vármegyei Kormányhivatal