Páncélfotózás a természetvédelem jegyében
Görög teknős érkezett úgynevezett CITES-ellenőrzésre a Pest Vármegyei Kormányhivatalba. A veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó egyezmény (CITES) részeként az állat tartójának 10 cm páncélhosszúság eléréséig haspáncél-fotózás céljából rendszeresen be kell mutatnia az állatot az illetékes természetvédelmi hatóságnak. Egy ilyen ellenőrző fotózáson a Pest Vármegyei Kormányhivatal vezetője, Tarnai Richárd főispán is részt vett.
Az ellenőrzésre azért van szükség, mert minden bejelentésköteles állatot, így a szárazföldi teknősöket egyedi jelöléssel kell ellátni. A szárazföldi teknősök jelölésére általában mikrochipet alkalmaznak, de a fiatal, kisméretű teknősökbe ennek behelyezése sérüléseket okozhatna, ezért az állatot 10 cm páncélhosszúság eléréséig 6 havonta haspáncél-fotózás céljából be kell mutatni a tartás helye szerint illetékes természetvédelmi hatóságnak. A bizonylatok csak a rendszeres fotózás esetében érvényesek.
A veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét az 1973-ban elfogadott, A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (angol nevének kezdőbetűiből képzett betűszóval CITES) szabályozza, amelyet 182 ország és az EU is aláírt, és amelyhez Magyarország már 1985-ben csatlakozott.
A kis görög teknős már nem először vett részt ilyen fotózáson, amelyet teljesen békésen tűrt.