A szabadságért és a függetlenségért – Két hét szabadság
Ezzel a címmel nyílt meg az 1956-os forradalom és szabadságharcról szóló kiállítás a Vármegyeháza díszudvarán. Az ünnepségen Tarnai Richárd főispán köszöntötte az emlékezőket, akiknek Balogh Gábor, a Terror Háza Múzeum vezető történésze beszélt a forradalomhoz vezető út hazai eseményeiről. A rendezvényen részt vett Szabó István, a Pest Vármegyei Közgyűlés elnöke is.
Balogh Gábor előadásában az egykori szociáldemokrata politikust, Kéthly Annát idézve kiemelte, a forradalom kitöréséhez a kezdő lépést a második világháború végén az első megszálló szovjet katona érkezése jelentette.
Emlékeztetett, az ezt követő években több mint hétszázezer magyart hurcoltak el a Gulagra.
A történész hangsúlyozta, a kiépülő rendszer legnagyobb ellenségének a történelmi egyházakat és a földbirtokos parasztságot tartotta, ezért koncepciós perek sorával és az ún. szövetkezetesítéssel igyekezett hatalmát erőszakkal megszilárdítani.
Tarnai Richárd főispán beszédében visszautalt az Alaptörvény 2010-es elfogadására, amelyben rögzítették, hogy hazánk a német megszállás és a rendszerváltást követő első választások között nem volt szabad ország.
Az esemény ünnepélyességét a kormányhivatal kórusának éneke és Szántó-Balla Gábor szavalata emelte.
A kiállítás három héten keresztül bárki számára megtekinthető a Pest Vármegyei Kormányhivatal Városház utcai épületében.