Ülésezett a Pest Vármegyei Államigazgatási Kollégium
A kiemelt napirendi pontok a nemrég bevezetett Digitális Állampolgárság Program, az őszi dunai árvíz, valamint a kormányhivatalokat érintő, 2024. október 1-jével hatályos szervezeti változások voltak. A megnyitón Tarnai Richárd főispán a Pest Vármegyei Kormányhivatal 2024. évi tevékenységéről tartott évértékelő beszédet.

A Digitális Állampolgárság Program, azaz a DÁP az állam és az állampolgár közötti kapcsolat megújítását jelenti, amely valamennyi magánszemélyt érint, de kiterjesztik majd az állami és piaci együttműködésre is – hangsúlyozta Ádám Csongor, az IdomSoft Zrt. termék és projekt ágazati igazgatója. Minden regisztrált felhasználónak egy azonosítója lesz, amellyel elektronikusan és hagyományos módon is lehet ügyet intézni felhő-technológiákra épülő szolgáltatással. Az eAzonosítás, eAláírás, ePosta és eFizetés, mint digitális szolgáltatások az életeseményeken – gyermekszületés, munkahelyváltás, gépjármű adás-vétel – alapú működést segítik.

A Pest Vármegyei Kormányhivatal legújabb szervezeti egysége a Tűzvédelmi, Iparbiztonsági és Vízügyi Hatósági Főosztály. A főosztály a vízügyi és vízvédelmi hatósági jogköröket 8 vármegye területén, a tűzvédelmi és iparbiztonsági hatósági jogköröket pedig Pest vármegyében gyakorolja - emelte ki Andor Máté, a főosztály vezetője.

A vízügyi és vízvédelmi szakterületen a teljes jogkört áthelyezték, a tűzvédelmi területhez pedig – a kéményseprő-ipari tevékenység és tűzvizsgálat kivételével – a szakértői tevékenység, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ, a területi szervek oktatási és szakvizsga tevékenysége tartozik. Az iparbiztonsági terület látja el a veszélyes üzemek engedélyezési és felügyeleti feladatait, illetve együttműködik a katasztrófavédelmi szervekkel.

Mészáros László, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság igazgatója az állami és önkormányzati védvonalakon 2013 óta történt fejlesztéseket, illetve a védképességet növelő beavatkozásokat mutatta be. Az igazgató szólt többek között az árvízi jelenségekről, az állami és önkormányzati védművekről, illetve a védekezési munkák humán és anyagi forrásainak biztosításáról is.
Az ülés zárásaként a főispán az árvízi védekezés során közreműködő szervek – Pest Vármegyei Területi Védelmi Bizottság, honvédség, katasztrófavédelem, rendőrség – munkáját is megköszönte.