Az enyhe tél kedvezett a kullancsok szaporodásának
A klímaváltozás és az enyhe telek miatt a kullancsszezon egyre hosszabbra nyúlik, az utóbbi időben pedig új kullancsfajok is megtelepedtek hazánkban.
A kullancsok a hidegben sem pusztulnak el és már 3-5 fok felett keresik az áldozatukat, megkezdik a vérszívást. Az optimális hőmérséklet számukra a 18-25 fok, tehát egész évben számíthatunk a támadásukra.
Elsősorban a lombhullató erdők aljnövényzetében élnek, de előfordulhatnak a bokrokon is. Megbújhatnak továbbá vizes területeken, nádasban és a szántóföldi növények között, de városi parkokban, családi házak kertjeiben is.
Magyarországon leggyakrabban a Lyme-kór és a vírusos agyhártya/agyvelőgyulladás (meningo-encephalitis) kullancs által terjesztett kórokozói okoznak betegséget, de a kullancsok más fertőzéseket is terjeszthetnek - emelte ki Dr. Wächer Walter vármegyei tisztifőorvos.
Amennyiben a csípés helyén legalább 5 centiméter átmérőjű vöröses vagy kékeslilás bőrpír jelentkezik forduljunk orvoshoz, aki az összes információ gondos mérlegelése alapján állítja fel a kórismét. Szükség esetén laboratóriumi vérvizsgálatot kezdeményez és előírja a megfelelő kezelést. Amennyiben nem szűnő szívdobogásérzés, bénulás, nehézlégzés vagy súlyos fejfájás jelentkezik, azonnal keressük háziorvosunkat, vagy a területileg illetékes sürgősségi ügyeletet - figyelmeztet a vármegyei tisztifőorvos.
Fontos a kullancs mielőbbi kiszedése
A kullancsot fontos minél hamarabb eltávolítani, mivel a kórokozók átvitelének esélye az eltelt idővel nő. Bizonyos ideig csak vért szív, utána juttatja be csak a kórokozókat. A kullancsot eltávolításkor tilos lekenni zsírral vagy olajjal, mert ennek hatására fuldokolni kezd, és fertőző nyálat ürít az áldozatába. A szakszerű eltávolítás eszköze a kullancseltávolító kanál, amely gyötrés- és fertőzésveszély-mentesen távolítja el a vérszívót. Amennyiben nem áll rendelkezésünkre kanál, csipesszel, de szükség esetén cérnával vagy akár körömmel is eltávolítható a kullancs. Bármilyen módszert is használjuk, a kullancsot a bőrhöz legközelebb eső részén fogjuk meg, a testet ne nyomjuk össze, és gyors mozdulattal válasszuk el a fejet a testtől. Előfordul, hogy a fej a bőrben marad (a fordítottan fűrészes szívószerv miatt nehézkes a fej eltávolítása) de ekkor fertőző váladék már nem kerül a véráramba.
A kullancs által okozott betegségek megelőzése
Both Gyula, a kormányhivatal növényvédelmi szakügyintézője elmondta: Emberen általában a könyök- hónalj- és térdhajlatban, valamint a deréktájon táplálkozik a kullancs és szájszervével rögzíti magát a seben. A nedves mikroklímát igényli, főleg hajnalban, és az esti órákban keres táplálékforrást. Elsősorban április-május-júniusban és szeptemberben aktív.
Védekezési módszerek
Kiránduláskor vagy kerti munka végzése során javasolt a nadrág szárának zokniba húzása és a felsőruházat nadrágba tűrése, valamint bőrre felvihető kullancsriasztó szer használata, 3-4 óránként megismételve. Ezt követően is 1-1,5 óránként érdemes tetőtől talpig terjedő kullancsvizitet tartani és az aktivitást követően a levetett ruhát átvizsgálni. Nem ajánlott a táborozás kullancsok által fertőzött területeken, például vadetetők, vaditatók és vadpihenők környékén.
Kertünkben csökkenthetjük a kullancsok előfordulásának esélyét, ha a füvet rendszeresen rövidre nyírjuk, az avart pedig összegyűjtjük. Háziállatainknak érdemes kullancsirtó nyakörvet, spotokat és rágótablettákat venni. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy zárt sövények mellé rovarriasztó növényeket ültessünk.
Both Gyula kiemelte: kémia és biológiai védekezésre nincs engedélyezett technológia, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy gondozott, növényvédelmi kártevők /levéltetvek/ elleni rendszeres védekezés mellett kevesebb kullancs fordul elő a kertünkben. Mivel a kullancs nem növényvédelmi kártevő, valójában egyetlen növényvédő szer sem engedélyezett az irtására.
Tavaly 68 bejelentett Lyme-kóros eset fordult elő a vármegyében
A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás kizárólag védőoltással előzhető meg, mely 1 éves kortól adható. A Lyme-kór ellen ugyan nincs védőoltás, azonban időben felismerve megfelelő antibiotikummal gyógyítható.
A kormányhivatal adatai alapján Vas vármegyében az elmúlt esztendőben 68 bejelentett Lyme-kóros eset fordult elő.