Hasznos információk a darazsakról
A darazsak várható tömeges megjelenése a július-szeptember végéig tartó időszakra tevődik. Cikkünkben összefoglaljuk a téma érdekességeit, jelentőségét.
A darazsak várható tömeges megjelenése a július-szeptember végéig tartó időszakra tevődik. Cikkünkben összefoglaljuk a téma érdekességeit, jelentőségét.
Először is fontos hangsúlyozni, hogy a méhekkel nem összetévesztendő rovarokról beszélünk. Bár a méhek és a hangyák is közeli rokonaik, az életmódjuk és az ebből is adódó testfelépítésük is nagyban megkülönbözteti őket egymástól. A darazsak ragadozó életmódot folytatnak.
A darazsak hasznosak a természetben:
- A rovarevő darazsak segítenek szabályozni a kártevők számát;
- Beporzók, bár kisebb mértékben, mint a méhek;
- Lebontók, vagyis dögevőként is szerepet játszanak az élet körforgásában.
Károsak is lehetnek!
Vannak azonban olyan invazív fajok, amelyek támadhatják a gyümölcsöket (pl. az érett szőlőben kárt okozhatnak), mi több, egyes darazsak a házi méheket is veszélyeztetik.
Darazsak és az ember
A darazsak fontos szerepet töltenek be az ökológiai rendszerekben, de néha veszélyesek lehetnek, védekezésből szúrnak. Nem ok nélkül támadnak, leginkább akkor szúrnak, ha fészküket veszélyben érzik.
Darázscsípés veszélyei
A darázscsípés a legtöbb embernél csak fájdalmas a csípés, helye pedig megduzzad, esetleg bepirosodik. Azoknak azonban, akik allergiások rá, a rovar csípése akár anafilaxiás sokkot, életveszélyes állapotot is előidézhet. Több tucat csípés azonban már egészséges embernél is problémát okozhat!
Mit szabad és mit nem, ha darazsakkal találkozunk? Hogyan előzzük meg a darázscsípést?
Amit szabad:
- A legjobb, ha csupán biztonságos távolságból figyeljük őket.
- Érett gyümölcsöt időben szedjük le, a lehullott gyümölcsöt pedig naponta gyűjtsük össze!
- Ahhoz, hogy elkerüljük, hogy visszatérő vendégek legyenek környezetünkben, célszerű a kerti pihenőhelyen az ételeket gyümölcsöt letakarni,
- a szemeteseket lezárni, és a komposztálásra zárt edényt használni, hogy ne férjenek hozzá az erjedő gyümölcshöz.
Amit ne tegyünk:
- Ne zavarjuk, vagy fújjuk le közvetlenül a fészket!
- Ne próbáljuk meg saját kezűleg eltávolítani a fészket! Bízzuk szakemberre!
- Ne csapjuk le a darazsat, ha körülöttünk repked, hiszen a legyezéssel csak ingerelni fogjuk és veszélyben érezve magát támadásra ösztönözhetjük.
Csapdák – csak körültekintéssel!
A legelterjedtebb, és hatékonynak bizonyuló darázscsapda a cukros-csapda: édes lét kell készíteni egy palackba pl. sör, gyümölcslé, ecet-cukor keverék alkalmazásával. A bejáratot pedig tervezzük szűkre. Ez esetben érdemes odafigyelni, hogy a készítésnél ne a méheket is vonzó anyagokat használjunk (pl. méz), mert így a hasznos fajokat is elpusztíthatjuk.