Javában tart az influenzaszezon, még mindig érdemes beoltatni magunkat!

2025.01.28. 11:30 | Vas Vármegyei Kormányhivatal

Járvány kialakulására egészen márciusig számítani lehet, és az elmúlt hetek adatai alapján vármegyei szinten is ugrásszerűen nő az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók száma.

Október óta tart az influenzaszezon, a megbetegedéseket már az influenzafigyelő szolgálat is monitorozza.  Az idei év második hetében országos viszonylatban százezer lakosra vetítve 460 fő jelentkezett influenzaszerű tünetekkel háziorvosánál. A megbetegedések jellemzően a 60 év alatti lakosságot érintették.

Bár vármegyénkben az országos helyzetképet tekintve még mindig kedvezőnek mondhatóak a mutatószámok, a járvány erősödése Vas vármegyét is elérte. Az idei év első két hetének vasi adatait összehasonlítva – a légúti figyelőszolgálat adatai alapján – már ezalatt a rövid idő alatt is hatszorosra nőtt a megbetegedések száma: míg az első héten 52 főnél, addig a második héten már 307 lakosnál jelentkeztek a betegségre jellemző tünetek.

Az influenza hirtelen kezdődő vírusos megbetegedés. Gyakori tünetei a láz vagy hőemelkedés, fejfájás, izomfájdalom, általános rossz közérzet, orrfolyás, torokfájás, köhögés. Az influenzavírusok köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd közben cseppfertőzéssel terjednek, de kézfogással, vagy fertőzött felületeken is átadhatók. A magas láz a csecsemők, az idősek és a tartós betegségben szenvedők számára veszélyes, de ronthatja a vese-, máj- és vérképzőszervi betegségben szenvedők állapotát is. Gyakrabban lépnek fel szövődmények (pl. hörghurut, tüdőgyulladás) az immungyengeségben szenvedőknél, az időseknél és a dohányosoknál, de megnő a szövődmények kockázata a várandósok esetében is.

Az influenza elleni védőoltások elsődleges célja a súlyos, kórházi ellátást igénylő megbetegedések, szövődmények, halálesetek megelőzése. Az oltás felvétele a kockázati csoportokba tartozók számára a legfontosabb, illetve azoknak, akik átadhatják nekik a betegséget. Ugyanakkor azt is érdemes szem előtt tartani, hogy azzal, ha beoltatjuk magunkat, családtagjainkat, munkatársainkat is védjük a megbetegedéstől.

A védőoltást a háziorvostól kell kérni, az oltás felvétele a kockázati csoportokba tartozók részére térítésmentes. A térítésmentes oltások mellett a gyógyszertárakban vényre is beszerezhető influenza elleni oltóanyag. A védettség 2-3 hét alatt alakul ki és több hónapig tart.

Az influenza időszakában az oltás felvétele mellett fokozott figyelmet kell fordítani a higiénés kézfertőtlenítésre, a rendszeres szellőztetésre, a megfelelő zöldség- és gyümölcsfogyasztásra, a tüsszentési és köhögési etikett betartására, az egészségügyi intézmények látogatása során a maszkviselésre, és lehetőség szerint a tömegrendezvények, illetve a bevásárlóközpontok elkerülésére.

Ha a betegség tüneteit észleljük magunkon, fogyasszunk sok folyadékot, immunerősítő C-, és D-vitamint, és keressük fel háziorvosunkat!

Forrás: Vas Vármegyei Kormányhivatal