Jól vizsgáztak az árvízvédelmi fejlesztések Vasban
Az árvízvédelmi fejlesztések, a szakemberek felkészültsége és a civilek önzetlensége együttesen járult hozzá a gyorsan érkező hatalmas mennyiségű víz sikeres kezeléséhez - mondta Vámos Zoltán főispán.
A Vas Vármegyei Területi Védelmi Bizottság elnöke emlékeztetett: - bajban mutatkozik meg igazán, kire számíthat az ember, a Rábán végig vonuló árhullám kapcsán pedig valódi összefogás bontakozott ki Vasban. Az érintett települések polgármesterei az élére álltak a védekezési feladatoknak, szervezték az önkénteseket, a Nyugat- Dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakemberei pedig profi módon tették dolgukat. A vármegye önkéntes tűzoltóegyesületei és mentőcsoportjai első szóra indultak és segítettek a kritikusabb pontokon, de hálásak lehetünk a polgárőröknek, a Magyar Közút és a Vas Vármegyei Rendőrkapitányság szakembereinek is.
Nagy volt az összefogás
Ennek is köszönhető, hogy bár rendkívül látványos és laikus szemmel sokszor ijesztő árhullám vonult végig vármegyénken, a helyzet nem érte el azt a kritikus szintet, ami a Területi Védelmi Bizottság összehívását indokolta volna. Így a szerepünk alapvetően a települések és a hatóságok közötti kommunikáció és koordináció segítése volt - jegyezte meg Vámos Zoltán főispán. Majd így folytatta: napi kapcsolatban álltunk dr. György István területi közigazgatásért felelős államtitkárral, aki szintén szorosan figyelemmel kísérte az eseményeket az árvízzel leginkább terhelt területeken. Ez úton is köszönöm mindenkinek, különösen a szentgotthárdi, körmendi, vasvári és celldömölki járási hivatalvezető asszonyoknak, akik folyamatosan rendelkezésre álltak az érintett települések számára a kritikus napokban.
Voltak olyan egyedi esetek is,- mint például annak az uszadékfának az eltávolítása, amely megrongálta a körmendi Rába-hídon futó vízvezetéket -, amelyekben igyekeztünk úgy közreműködni, hogy gyorsítsuk a megoldást és minél előbb helyreállhasson a vízszolgáltatás az érintett városrészen.
Vámos Zoltán kifejtette: a szakemberek és a civilek gyors és szakszerű beavatkozása mellett nagyon fontosnak azok az infrastruktúrális fejlesztések, amelyek a lakosság védelmét szolgálják. Békeidőben hajlamosak vagyunk legyinteni, hogy erre vagy arra miért van szükség, de az elmúlt napokban bebizonyosodott, a korábbi évek beruházásai nélkül nem tudnánk ilyen higgadtan értékelni most.
Jól vizsgáztak az árvízvédelmi fejlesztések
Tucatnyi árvízvédelmi beruházás valósult meg a vármegyében több, mint 11 milliárd forint értékben 2010 óta. Megépült a lukácsházi és dozmati víztározó, Szentgotthárdon és Körmenden megerősítésre és megemelésre került a támfal, amelyek pontosan a mostani rekordvízállás esetén játszottak kulcsszerepet, Csörötneknél védmű épült, megújult a nicki védmű, három új záportározó épült és körtöltés védi a Rába alsó szakaszán Ostffyasszonyfa - Pápóc térségét az elöntésektől. - Egyértelműen kijelenthető, hogy a mostani árvízben az érintett fejlesztések kivétel nélkül jól vizsgáztak. Az árhullám elvonultával pedig már elindult a közös gondolkodás, hogy a tapasztalatok alapján mely pontokon van szükség további beavatkozásra, de az mindenképp nagy öröm, hogy a fejlesztések, a szakemberek felkészültsége és a civilek önzetlensége képes ilyen gyorsan érkező hatalmas mennyiségű vizet sikerrel kezelni - húzta alá a főispán.
A károk felmérése még tart
Az árvíz okozta károk felmérése még tart. Az önkormányzatok számára a Belügyminisztérium vis maior kerete rendelkezésre áll, az igényeket a káreseményt követően hét napon belül kell benyújtaniuk.