Megtartották a honvédelmi és a közbiztonsági referensek éves felkészítését
Feladatuk, hogy felkészüljenek a települést érintő védelmi és biztonsági feladatokra, és szükség esetén segítsék a polgármester munkáját.
Honvédelmi és közbiztonsági referensek részére tartotta meg soron következő, éves felkészítését a Vas Vármegyei Területi Védelmi Bizottság december 5-én, a Vármegyeháza Dísztermében.
Honvédelmi referenseket azokon a településeken kell kijelölni, ahol a lakosságszám meghaladja a kétszáz főt, közbiztonsági referenseket pedig ott, ahol a település a veszélyhelyzeti kockázati besorolás alapján I. és II. katasztrófavédelmi osztályba tartozik. Ezek között sok esetben átfedés is van, hiszen a jogszabály szerint lehetőség van arra, hogy mindkét referensi feladatot egy személy lássa el. Hasonló a helyzet a közös önkormányzati hivataloknál is, ahol szintén lehetővé teszi a vonatkozó kormányrendelet, hogy a két pozícióra egy személyt jelöljenek ki.
Feladatuk – mind a honvédelmi, mind pedig a közbiztonsági referenseknek –, hogy felkészüljenek a települést érintő védelmi és biztonsági feladatokra, és szükség esetén, mint például árvízi, belvízi védekezés, vagy hóhelyzet idején támogassák a polgármester munkáját a védekezéssel összefüggő feladatok ellátása során.
Az eseményen Vámos Zoltán főispán, a Vas Vármegyei Területi Védelmi Bizottság elnöke köszöntötte a résztvevőket. „Nem az a kérdés, hogy lesz-e megoldandó válsághelyzet, hanem az, hogy mikor…” – kezdte nyitóbeszédét. Erre a kérdésre adandó válaszként szervezik évről évre azokat a képzéseket, amelyek az ilyen helyzetekre való felkészülést szolgálják. A felkészítéseken a polgármesterek és a honvédelmi, illetve közbiztonsági referensek tájékoztatást kapnak a védelmi igazgatás területét érintő változásokról, emellett a korábbi tapasztalatok is feldolgozásra kerülnek. A főispán ugyanakkor azt is kiemelte, hogy senkit nem hagynak egyedül, hogyha baj van. Mind a területi védelmi bizottság, mind a helyi védelmi bizottságok, mind pedig a katasztrófavédelem, a honvédség, a rendőrség és a társszervek segítségére számíthatnak, ha az adott helyzet megkívánja. Hiszen, ahogy azt az idei év tűz- és árvízhelyzetei is bebizonyították: együtt, közös erővel minden helyzetben helyt tudnak állni.
A továbbképzésen, melyen csaknem hatvanan vettek részt, Dr. Baán Mihály alezredes, a védelmi bizottság titkára honvédelmi igazgatási ismeretekből tartott előadást. Kitért a vonatkozó jogszabályokra, ismertette a polgármesterek védelmi és biztonsági igazgatási feladatait, majd részletesen tájékoztatott arról, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyek a honvédelmi referensek és a közbiztonsági referensek feladatkörébe tartoznak.
A MH 17. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda képviseletében Dévényi György főhadnagy a hadkiegészítés rendszeréről, a hadkötelezettség bevezetésével összefüggő személykiegészítésről beszélt. Szólt a honvédelmi célú gazdasági, illetve anyagi szolgáltatások biztosításának szakfeladatairól is, majd a katonai toborzás folyamatára, a különböző szolgálati formák és önkéntes tartalékos rendszer tartalmára is kitért.
A közbiztonsági referensek katasztrófavédelmi feladatairól Poór Balázs tűzoltó ezredes, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság polgári védelmi főfelügyelője adott tájékoztatást a résztvevőknek. Részletesen taglalta a veszélyhelyzeti tervezéssel összefüggő feladatokat, de emellett azt is kiemelte, hogy árvíz idején, vagy helyi vízkár elleni védekezés során milyen feladatok hárulnak a referensekre.
Az értekezlet zárásaként az elhangzott információkkal kapcsolatosan felmerült kérdéseikre is választ kaptak a referensek.