Ez a 11 útszakasz újul meg Zalában, közel hétmilliárdot költenek a TOP Plusz projektben
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. a TOP Plusz program keretében 11 alsóbbrendű utat, útszakaszt újít fel Zala vármegyében, összesen több mint 16 kilométeren. Az útfejlesztési projekt megvalósítására összesen 6,724 milliárd forint áll rendelkezésére. A beruházással érintett egyik település a Sümeget Zalaegerszeggel összekötő úton fekvő Mihályfa, ahol július 23-án, szerdán sajtótájékoztatón ismertették a beruházások legfontosabb adatait.

A TOP plusz programban 156 milliárd forint értékben 552 kilométer hosszban újítanak fel utakat országszerte, amelyből 140 milliárd forint az európai uniós támogatás és 16 milliárd a hazai forrás, mondta el Szilvai József Attila, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezérigazgatója. Az útfejlesztési projekt 11 utat érint Zalában. Mihályfán 2,5 kilométer hosszan végzik el az úttest rekonstrukcióját, amit az út turisztikai jelentősége is indokol.
A vezérigazgató elmondta a továbbá, hogy
- a Borsfa-Lenti összekötő úton három szakaszt érint a felújítás, Pákán, Bázakerettye külterületi, valamint belterületi részén.
- A Kisgörbő és Bazsi összekötő úton Kisgörbőt és Nagygörbőt,
- a Borsfa és Lenti összekötő úton Iklódbördőcét és Lentit,
- a Lentikápolna és Kerkabarabás összekötő úton Kerkabarabás külterületi részét érintően végeznek útfelújítást.
- Zalaszentgrót és Türje között Tekenyét és Türjét,
- a Dobri és Csömödér összekötő úton Szécsiszigetet,
- a Sümeg és Zalaegerszeg összekötő úton Szalapát,
- a Lenti és Bajánsenye összekötő úton pedig Zalabaksát érinti a projekt.
Ezen felül teljesen hazai forrásból még négy útszakasz felújítása valósul meg idén, illetve a jövő évben, Zalacsében, Zalaháshágyon, Kustánszegen, Csonkahegyháton, valamint Zalaszentjakab és Miháld között.
A Magyar Közút közlekedésfejlesztési projektje alapvetően az alsóbbrendű utakra irányul, de nem azt jelenti, hogy kisebb jelentőségűek lennének, hangsúlyozta Nagy Bálint közlekedési államtitkár, a térség országgyűlési képviselője. Mint fogalmazott, ezek az utak napi szinten segítik a családokat, hiszen munkahelyek, óvodák és iskolák közötti kapcsolatot teremtenek meg. A Zalában megvalósuló útfelújítások az egyének és a családok mobilizációja mellett a helyi gazdaság erősítéséhez és a vidék felzárkóztatásához járulnak hozzá.
Dr. Sifter Rózsa, Zala vármegye főispánja elmpndta: a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a gazdaság fejlődését elősegítse, ugyanakkor elkötelezett a térség, a vidék fejlesztésében is. Mindkettőnek alapeleme pedig a minél fejlettebb infrastruktúra. A zalai falvakban élők számára is fontos az utak minősége, járhatósága, ami szebbé és élhetőbbé teszi lakókörnyezetüket. Az önkormányzatok számára pedig elősegíti a lakosság megtartását, emelte ki a főispán.
Aprófalvas településszerkezet jellemzi a vármegyét, amelyből számos közlekedési probléma adódik. Az elmúlt években nemcsak a nagyobb városokban, hanem vármegyeszerte jelentősen megnőtt a forgalom, amit a határ közelsége miatt a tranzitforgalom is tetéz. Mindez nagyon megterheli a kistelepülések útjait is. Ezért jelentős a Magyar Közút közlekedésfejlesztési projektje, amelynek köszönhetően most 11 útszakasz újulhat meg Zalában, mondta Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke.
Mihályfán már az előkészítő munkák zajlanak, az árkokat tisztítják a közút szakemberei az út mentén, amelynek felújítását már nagyon várta a lakosság, mondta Sélley Géza, Mihályfa polgármestere. A november végéig tartó rekonstrukció indokai között megemlítette, hogy az úttest nyomvályússá vált az egyre növekvő átmenő forgalomtól. A forgalom zajos is, és rendkívül balesetveszélyes a közlekedés a faluban. Az önkormányzat is hozzátesz az útfelújításhoz, térfigyelő kamerákat és fix sebességmérő berendezést helyez ki.