Árvízvédelmi telefonvonal: 06 80/204-240

Gábor Miklós színművész Zalaegerszeg posztumusz díszpolgára lett

2024.05.13. 13:11 | Zala Vármegyei Kormányhivatal

Átadták az önkormányzati elismeréseket a város május 10-ei közgyűlésén, a Keresztury-emlékév keretében tartott ünnepségen.

Kép
Csoportkép a Díszpolgári és a Pro Urbe kitüntetettekkel. Hátul: dr. Pál Attila, a Zala Vármegyei Közgyűlés elnöke, Vigh László országgyűlési képviselő, Balaicz Zoltán polgármester, dr. Sifter Rózsa főispán, Rigó Csaba, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke. Elöl: Némethyné Lövey Zsuzsanna, Gábor Júlia, Tóth Renáta és Csaplár-Nagy Franciska

Zalaegerszeg mindannyiunk életében a stabil pont, de a város története a folyamatos változás története. Hiszen ahogy egymás után következnek az újabb és újabb korszakok, úgy változnak az itt lakó polgárok is, a maguk ízlésére formálva környezetüket, a házakat, az utcákat, a parkokat, a szobrokat. De maga a város állandó! – fogalmazott a közgyűlésen Balaicz Zoltán polgármester.

Mint mondta, Zalaegerszegen régóta adott a fejlődés, az építkezés fontos feltétele, a nyugalom és a biztonság, amelyhez kellettek a zalaegerszegi polgárok is. Ezúton is köszönet illeti a város valamennyi polgárát a hitükért, a kitartásukért és a bizalmukért – mondta Balaicz Zoltán.

Az ünnepi közgyűlés az önkormányzati kitüntetések átadásával folytatódott. Posztumusz Zalaegerszeg díszpolgára címet adományoztak néhai Gábor Miklósnak, a város neves szülöttének, Kossuth-díjas színművésznek, érdemes és kiváló művésznek, a Halhatatlanok Társulata örökös tagjának. Az elismerést Gábor Miklós és Ruttkai Éva lánya, Gábor Júlia vette át a polgármestertől.

„Gábor Miklós 1919. április 7-én született Zalaegerszegen. Édesapja, Gábor Béla az első helyi mozit üzemeltette. A kiváló színművész a magyar színház- és filmtörténet emblematikus alakja volt. Mindannyiunk számára emlékezetes marad 1983-ban, a Hevesi Sándor Színház megnyitásakor Ruszt József rendezésében, Az ember tragédiájában alakított, ballonkabátos Lucifer szerepében. 1998-as halála után szülőháza falán emléktáblát helyezett el önkormányzatunk, most díszpolgárrá avatjuk, majd pedig róla nevezzük el a Városi Hangverseny- és Kiállítóterem előtti, megújuló teret” – sorolta a polgármester.

Pro Urbe díjban részesült az 55 évvel ezelőtt, 1969-ban alapított egykori Dimitrov, ma Széchenyi István Technikum. Az iskola a több mint fél évszázados működése alatt számos szakemberrel látta el a város, a vármegye és az ország vállalatait, tanulói kiváló versenyeredményekkel öregbítették Zalaegerszeg hírét, tanárai pedig felkészültségükkel vívtak ki maguknak tiszteletet. A kitüntetést Némethyné Lövey Zsuzsanna, a Széchenyi István Technikum igazgatója vette át.

Ugyancsak Pro Urbe díjjal tüntették ki a tavaly 60 éves fennállását ünneplő József Attila Városi Tagkönyvtárat is. Az intézmény 1963-ban még a Gárdonyi utcában nyitotta meg kapuit, majd 1981-ben költözött a jelenlegi helyére a landorhegyi városrészbe. A könyvtár már 61 éve kínál olvasnivalót és hasznos időtöltést mindenkori jó vezetőivel és felkészült szakembereivel a zalaegerszegieknek és a környékbelieknek. A díjat Csaplár-Nagy Franciska, a József Attila Városi Tagkönyvtár vezetője, valamint Tóth Renáta, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója vette át.

Ugyancsak elismerésben részesítették a polgármesteri hivatal azon dolgozóit, akik a közigazgatásban kiemelkedő szakmai munkát végeztek. Címzetes-vezető főtanácsosi kitüntető címet vehetett át Ekler-Megyesi Szilvia adóügyi szakreferens, Göndicsné Horváth Krisztina testületi szakreferens, Németh Erzsébet turisztikai és szervezési szakreferens, valamint Szabó Nóra vagyongazdálkodási szakreferens. Szakmai tanácsadó címet kapott Tóth Ágnes üzemgazdasági szakreferens és Fenyvesi Márton, a szociális és igazgatási osztály csoportvezetője.

Az ünnepi közgyűlés végén Vigh László országgyűlési képviselő gratulált valamennyi kitüntetettnek, kiemelve azt, hogy mindannyian követendő példaképei a város közösségének. Hangsúlyozta, hogy Zalaegerszeg példátlan fejlődésen ment át az elmúlt években, a városért végzett munkát pedig folytatni kívánják.

A rendezvényen személyesen vett részt Dr. Sifter Rózsa, Zala vármegye főispánja is.

Forrás: Zalai Hírlap/Zala Vármegyei Kormányhivatal