GreenTech konferencia és szakkiállítás

2025.05.26. 15:10 | Zala Vármegyei Kormányhivatal

Soha nem látott mértékű kihívások előtt áll a Föld az ipari és a technológiai fejlődés, s ezzel együtt a környezetvédelmi problémák miatt. A GreenTech szakkiállítás és konferencia erre keres megoldást. Innováció nélkül nincs fenntarthatóság, a kormány célja pedig a fenntartható rendszerek kialakítása, a támogatás biztosítása, mivel mindez az állampolgárok jólétét és Magyarország energiafüggetlenségét szolgálja. Ezekkel a gondolatokkal nyitotta meg dr. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára, 2025. május 22-én a két napos VI. GreenTech Zöld Energia és Fenntarthatóság szakkiállítást és konferenciát a ZalaZONE Járműipari Tesztpályán.

Az előadások és a kerekasztal-beszélgetések fókuszában az energia, a fenntarthatóság, a mesterséges intelligencia, a tudás és innováció, a hidrogén felhasználása, a környezetvédelem, a zöld építőipar, a hulladékgazdálkodás, illetve a nemzetközi és hazai járműipari jövője állt. 

A megnyitón dr. Raisz Anikó hangsúlyozta: az elmúlt években 23,3 százalékkal csökkent hazánk földgázfogyasztása, így két egymást követő időszakban is túlteljesítettük az uniós elvárást. 2024-ben a földgázimport 78 százalék alá csökkent, köszönhetően a hazai kitermelés-növekedésnek, illetve a megújuló energiakapacitás bővülésének. 2025 márciusában a teljes naperőmű-kapacitás elérte a 7831 MegaWattot, ezzel negyedével meghaladtuk a 2030-ra elvárt mennyiséget. 

Dr. Nagy Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparügyekért felelős helyettes államtitkára rámutatott, egy évtizede jelent meg a fenntarthatósági szemlélet az iparfejlesztések során.

- Az Európai Unió versenyképessége jelentősen lemarad Kínához s az Amerikai Egyesült Államokhoz képest. Az uniós gazdasági környezet arra sarkallta a tagországokat, hogy cselekedjenek. Magyarország is elkészítette tavaly márciusban azt a versenyképességi stratégiát, amelynek egyik pillére a négyből a fenntarthatóság, a másik pedig a diverzifikáció. Olyan ágazatokra kell nagyobb energiát fordítani, amelyek esetleg az elmúlt évtizedekben nem kaptak akkora teret. Egy ország iparának több lábon kell állnia – mondta a helyettes államtitkár.

Dr. Nagy Ádám arról szólt továbbá arról, hogy a kormány támogató projektjei mellett nemsokára indul a „150 új gyár” program, amely segít helyreállítani az ipari termelést, s nagy érdeklődésre tarthat számot a Demján Sándor Programhoz hasonlóan. Cél a fenntartható beruházások létrejötte, amelyeket pénzügyi és jogi eszközökkel kívánnak támogatni. 

Balaicz Zoltán polgármester a város nevében köszöntötte a megjelenteket. Felidézte, Zalaegerszeg évek óta törekszik arra, ami összecseng a GreenTech törekvéseivel. Egy település jövőjét nagyban meghatározza, miként bánik a természeti, a turisztikai, valamint épített értékeivel, s hogy mindennapjaiban mennyire van jelen az ökotudatos szemlélet. A zalai vármegyeszékhely példát mutat, hiszen csatlakozott a nemzetközi Under2 klímavédelmi koalícióhoz, mely szövetség tagjai azt vállalták, hogy 2050-re 80 százalékkal csökkentik a szén-dioxid-kibocsátásokat. Zalaegerszeg emellett az Európai Polgármesterek Szövetségének tagjaként is tett vállalásokat a fenntarthatóság érdekében. 

A GreenTech második napja is gazdag és izgalmas programot tartogatott Zalaegerszegen. Dr. Petri Bernadett miniszteri biztos például arról is beszélt, az Európai Unió versenyképességről készített két jelentés rögzíti, hogy lejtmenet van, mert az EU több olyan célt tűzött ki saját maga elé, amelynek megvalósítása közben védőháló nélkül hagyta az európai ipart.

Dr. Petri Bernadett kifejtette: az nem kérdés, és a magyar kormány is hisz abban, hogy csak zöld jövő létezik, ám nem mindegy, hogy ehhez milyen úton érünk el. A zöld jövőért ugyanis tenni kell.  

Az uniós finanszírozás rendszerében az elmúlt időszakban elsősorban olyan kiírások voltak, amelyek gyakorlatilag csak a zöld célokat szolgálták, viszont nem volt mögötte ipai fejlesztés, ipari támogatás. Most viszont új irányt képvisel az Európai Unió, mondta a miniszteri biztos a konferencián, felhívva a figyelmet a Horizont Európa Programra. A legnagyobb kutatási és innovációs program keretében elérhető 5. klaszter célja, hogy előmozdítsa a zöld átállást, támogassa a közlekedést és a tiszta energiákat biztosító megoldásokat. Ezek a pályázatok a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda weboldalán is elérhetőek.

A folytatásban átadták az Év magyar autója 2025 díjat, amit többek között az Autós Nagykoalíció hirdetett meg több kategóriában. A fődíjat a Cupra Terramar nyerte el, a közönségdíjat a Suzuki Vitara. Knezsik István, az Autós Nagykoalíció elnöke elmondta, hogy a hazánkban gyártott, illetve forgalmazott autók versenyét a vásárlók döntik el.

A Zöld ipar, mesterséges intelligencia és fenntarthatóság című kerekasztal-beszélgetést prof. Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta, "aki autót tud gyártani, az mindent is tud gyártani". Kiemelte, hogy a magyar autógyártás erőteljesen fejlődik, már gyakorlatilag minden nagy beszállító értéklánc megjelent hazánkban. Mindemellett járműipari kutatás-fejlesztés is zajlik, amelyre Magyarország GDP-arányosan több pénz költ, mint a környező országok. 

A szakkiállításon a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum öt iskolája képzési kínálatával mutatkozott be. A Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara pedig egy teszttel várta a fiatalokat, a helyes kitöltéséért pedig ajándékokat kaptak a pályaválasztás előtt álló általános iskolások.

A Konferencia pénteki napján a Zala Vármegyei Kormányhivatalt Dr. Sifter Rózsa főispán, míg az azt megelőző napon Dr. Varga Andrea főigazgató asszony képviselte.

Forrás: Zalai Hírlap/Zala Vármegyei Kormányhivatal