Kiadványban mutatkoztak be Zala legnagyobb vállalkozásai
A TOP 100 kiadvány szerint vármegyénkben idén is a ZÁÉV végzett az első helyen.

Az újjáalakult Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kiemelten szeretne foglalkozni a vállalkozásokkal, valamint folyamatosan párbeszédet kíván folytatni a kormányzattal – Nagy Elek nemrégiben megválasztott kamarai elnök ezekkel a gondolatokkal köszöntötte 2024. december 4-én, Zalaegerszegen a TOP 100 gazdasági rendezvény vendégeit az Arany Bárány Szálloda télikertjében. A rendezvényen az is kiderült: 2023-ban melyek voltak Zala vármegye legnagyobb vállalkozásai.
A Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Zalai Hírlap, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal évente a Top 100 kiadványban összegzi a vármegye gazdasági szereplőinek teljesítményét 2012 óta. A 2023-as eredményeket dr. Kaszás Anita, a NAV Zala vármegyei igazgatója ismertette.
A Zala vármegyei TOP 100 öt legnagyobb cége: első helyen ismét a ZÁÉV Építőipari Zrt. végzett, második lett a Gartner Intertrans Hungária Kft., képzeletbeli bronzérmes pedig a WHC Személyzeti Szolgáltató Kft., negyedik a Z+D Nagykereskedelmi és Diszkont Kft., az ötödik a Szabadics Építőipari Zrt lett. A TOP 100 vállalkozások 2023. évi együttes nettó árbevétele több mint 800 milliárd forint volt.
Nagy Elek kamarai elnök előadásában ennek a hármasságnak a jegyében vázolta fel azt a hat plusz egy pontból álló megújulási programot, amellyel magát a kamarai választást is kétharmados többséggel nyerte meg.
– Ne felejtsük el, mi egy köztestület vagyunk, az a feladatunk, hogy a gazdaság általános érdekképviseletét lássuk el – hangsúlyozta az elnök. - Emellett sztenderdizálni kell az alapszolgáltatásainkat, át kell vennünk egymástól az erősségeket, jó gyakorlatokat, ez a hálózati működés egyik alapelve.
A megújulási program további elemeit felsorolva Nagy Elek kiemelte, tudásra épülő testületeket kell létrehozni, folyamatosan konzultálni kell a vállalkozókkal, segíteni kell a külföldi piacra jutásukat, s nem utolsósorban csapatként, szervezetten kell működniük úgy, hogy közben a szakterületek vezetői felelősségteljes munkát végeznek. Plusz és talán legfontosabb elemként a kormányzattal való együttműködésről szólt, ami azt is jelenti, hogy a kamara már a törvényjavaslatok születésénél jelen kell, hogy legyen.
A kamarának a legfontosabb partnere a kormány, mert kéz a kézben tudunk eredményeket elérni – jelezte Nagy Elek.
Kovács Dezső, a vendéglátó Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke és az országos testületnek az Észak-Dunántúl térségéért felelős alelnöke hozzátette: Zala a régió vármegyéi között a harmadik helyen áll a gazdasági mutatók tekintetében, van hova fejlődni, ám jó hír, hogy a zalai turizmus országos bajnok. Jelezte, éppen a kis- és középvállalkozásokat segíti majd a kormány által kihirdetett Demján Sándor program is, amit a kamarákkal együtt hajtanak végre.
- Zalában 2023-ban 1702 vállalkozás szűnt meg és 2343 új vállalkozás alakult. Ez a zalai gazdaság vitalitását mutatja. Azonban a régióban és országosan is olyan kihívások elé kell néznünk, mint a megfelelő munkaerő, a szakképzés, a generációváltás és a generációk közötti együttműködés – sorolta Kovács Dezső.
Pintér-Péntek Imre, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara általános alelnöke zárszavában ugyancsak a testület alkalmazkodóképességét emelte ki.
Az eseményen személyesen vett részt dr. Sifter Rózsa Zala vármegye főispánja is.