Munkabalesetek szomorú emléke
A munkabalesetek áldozataira és a megrokkant munkavállalókra emlékeztek szerdán Zalaegerszegen, a Dísz téren. A Zala Vármegyei Kormányhivatal és a meghívott intézmények vezetői mécseseket gyújtottak tiszteletükre.
A rendezvényen elhangozott, vármegyénkben tavaly három halálos kimenetelű munkabaleset történt, ami szerencsére jócskán elmarad az országos átlagtól. 2024-ben Magyarországon összesen 75-en vesztették életüket, s több mint 20 ezer munkahelyi baleset történt. A munkabalesetek a következő területeken oszlottak el: a legtöbb halálos baleset az építőiparban (22 fő), a szállítmányozásban (11 fő) és a feldolgozóiparban (9 fő) történt. A mezőgazdaságban 8, a gépiparban 5, a kereskedelemben 4 a biztonsági tevékenységek területén 3 és az igazgatás-oktatásban 2 ember vesztette életét, a többi eset egyéb ágazatokban történt. A munkabalesetek 30 százaléka az építőipart sújtja, mint ahogy itt van a legtöbb feketefoglalkoztatás és munkavédelmi szabálytalanság is.
Zala vármegyében összesen 448 munkahelyi balesetről érkezett bejelentés. Az adatok súlyosságát jelzi, hogy 2024-ben összesen 14 ezer 688 közlekedési baleset történt, amiből 446 volt halálos kimenetelű. A kimutatások szerint ezer foglalkoztatottra 4,3 munkahelyi baleset jutott, mondta Nagysolymosi Sándor, a foglalkoztatás-felügyeleti és munkavédelmi osztály vezetője.
Dr. Egyed Péter, a foglalkoztatási, foglalkoztatás-felügyeleti és munkavédelmi főosztály vezetője arról tájékoztatott, 1984. április 28-án először a Kanadai Közalkalmazottak Szakszervezete emlékezett meg a munkabalesetek áldozatairól. Mára nemzetközi emléknappá vált e kezdeményezés, hazánk 2012-ben csatlakozott.
- Össztársadalmi érdek a munkavégzés biztonságos feltételeinek megteremtése, a munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések csökkentése. A kormány kiemelt figyelmet fordít minderre – mondta dr. Egyed Péter. - Jogszabályok betartása és betartatása mellett a munkabalesetek megelőzését segítheti ez az emléknap is. Magyarországon az első munkavédelemmel kapcsolatos szakvéleményt az Osztrák-Magyar Monarchia belügyminiszterének kérésére 1870-ben adta ki a Műegyetem. A munkavédelem sokat fejlődött, részletes szabályozás védi a dolgozókat. Már nemcsak a balesetek, veszélyesnek ítélt vegyszerek káros hatásának elhárításáról gondoskodunk, hanem a munkakörnyezetet és a pszichés tényezőket is figyelembe veszik a szabályozások.
A főosztályvezető hangsúlyozta, a hatékony munkavédelem elengedhetetlen része az érintettek együttműködése, valamint a szabálykövető magatartás. A munkáltatót, a munkavállalót és az ellenőrző hatóságot egyaránt felelősség terheli. Végül hozzátette, a zalai hatóság kellő alapossággal végzi az ellenőrzéseket. Ennek eredménye, hogy Zalában csekély számú a halálos munkabaleset. Az országban hasonló módon emlékeztek meg az áldozatokról, például Heves vármegyében is.