Orbán Viktor miniszterelnök adta át a Rheinmetall gyárát Zalaegerszegen
„Kevesebb, mint három évvel ezelőtt, 2020 decemberében volt az alapkőletétel. Kevesebb, mint két évvel ezelőtt 2021 szeptemberében az építkezés elérte a legmagasabb pontját. Egy éve pedig Budapesten az első Lynx átadását ünnepelhettük” – ezekkel a szavakkal köszöntötte Armin Papperger, a Rheinmetall Csoport ügyvezetője a Lynx páncélozott harci járművek gyártására szolgáló üzem avatásának résztvevőit 2023. augusztus 19-én, Zalaegerszegen.
A rendezvényen Orbán Viktor miniszterelnök mondott beszédet, azt megelőzően Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Rheinmetall ügyvezetőjével közösen együttműködési megállapodást írt alá. A szándéknyilatkozat szerint a Rheinmetall Italia SpA és az Uvision Air Ltd. vegyesvállalatának létrejöttével megindul a Lynx gyalogsági harcjárművek fegyverzetének kiegészítésére is szolgáló távirányítású precíziós lőszerek beszerzése a közös kutatás-fejlesztési tevékenység mellett.
Orbán Viktor miniszterelnök beszédében kihangsúlyozta: Zalaegerszeg olyan hely lett, ahonnan a hadi- és elektronikai ipart tekintve egyszerre lehet látni a jövőt. Rámutatott, a mostani beruházás jelentősége az, hogy magyar földön magyar szakmunkásokkal és magyar mérnökökkel készült minden.
A Rheinmetall hivatalos gyáravatóján Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, miszerint egy izraeli vegyesvállalattal közösen harci drónok gyártására közös vállalatot hoznak létre, jövőre pedig Várpalotán a Rheinmetall lőszergyára kezdi meg működését. Minden gazdasági nehézség ellenére Magyarországnak erős és önálló védelmi ipara van.
Az ünnepségen Armin Papperger, a Rheinmetall Csoport ügyvezetője kifejtette: ma ez a csúcsteljesítményű komplexum a legmodernebb harckocsigyár Európában.
- Ez a létesítmény olyan képességeket ad Magyarország számára, ami lehetővé teszi, hogy európai és NATO-partnerekkel dolgozhassunk együtt, miközben ennek a gyönyörű országnak a nemzetbiztonságát is szolgálja. A gyár nemcsak acélból áll, hanem azokból az emberekről, akik itt dolgoznak – tette hozzá Armin Papperger, aki arról is szólt, hogy a zalaegerszegi gyár fontos mérföldköve a Rheinmetallnak, aminek komoly tervei vannak a magyar piacon.
A tervek szerint több száz új munkahelyet szeretnének létrehozni az egerszegi Lynx-gyárban, miközben fontos szerepet töltenek be a „Zrínyi 2026” elnevezésű kezdeményezésben. Annak középpontjában az országos katonai erők modern felfegyverzése és az ehhez kapcsolódó helyi gyártás áll. A program keretében a Honvédelmi Minisztérium a Rheinmetallt bízta meg a legkorszerűbb lánctalpas és kerekes járművek beszállításával. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Németországban építik az első 46 Lynxet, majd további 163 darab már Zalaegerszegen gördül le a gyártósorról, a szállítások 2024-ben kezdődnek. A szerződés emellett egyéb szolgáltatásokat tartalmaz, például szimulátorokat, képzést és oktatást, valamint kezdeti pótalkatrész-ellátást és a karbantartási szolgáltatásokat.
Az ünnepség végén egy indítógomb megnyomásával Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Armin Papperger ügyvezető átadta a gyárat és hozzá kapcsolódó tesztpályát. Ezt követően többek között Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Pintér Sándor belügyminiszter, Böröndi Gábor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke, prof. Dr. Palkovics László, az N7 Holding vezérigazgatója, Rigó Csaba a Gazdasági Versenyhivatal elnöke, Dr. Sifter Rózsa Zala vármegye főispánja, Vigh László országgyűlési képviselő, Dr. Pál Attila a Zala Vármegyei Közgyűlés elnöke, Balaicz Zoltán Zalaegerszeg polgármestere társaságában tekintették meg a Miniszterelnök által átadott gyárat.