Zalában is elindult az Ifjúsági Garancia Plusz program
Zalaegerszegen, a Korona Szalonban tartották az „Ifjúsági Garancia Plusz” projekt nyitórendezvényét a Zala Vármegyei Kormányhivatal szervezésében 2024. október 2-án, szerdán. A rendezvény előadói áttekintették a 2015-2023-as első ciklus eredményeit, és a 2023-2027-ig tartó fejezet feladatait.
A program lényege, hogy azon 30 év alatti – azaz a 15. életévüket betöltött, de a 30. életévüket még nem betöltött – fiatalok számára, akik nem tanulnak, nem dolgoznak, a foglalkoztatási szolgálat által 4 hónapon belül valamilyen konkrét lehetőséget kell felajánlani az elhelyezkedésre, a munkatapasztalat-szerzésre vagy a tanulásra.
Működtetésének célja, hogy a fiatalok minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban vagy tanulás nélkül, illetve, hogy személyre szabott segítséget kapjanak a munkaerőpiaci helyzetük javításához.
A segítségnyújtás első szakaszában foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások, egyéni/csoportos tanácsadások formájában történik a fiatalok segítése, amelyek során ifjúsági tanácsadó munkatársak segítenek a fiataloknak saját, egyéni tervet kialakítani a továbblépésük irányára.
A tanácskozáson résztvevőket dr. Sifter Rózsa, Zala vármegye főispánja köszöntötte, aki beszédében kiemelte: a fiatalok munkához jutásának segítése ma Magyarországon számos okból kiemelten fontos és hasznos: a fiatal munkaerő bevonása hozzájárul a gazdasági fejlődéshez. Az új ötletek és innovációk, amelyeket a fiatalok hoznak, dinamizálhatják a gazdaságot. A munkavállalás révén olyan gyakorlati tapasztalatokhoz jutnak, amelyek segítik őket a jövőbeli karrierjükben. Ez elősegíti a készségfejlesztést és a kompetenciák bővítését. A generációs különbségek áthidalásában és a fenntartható fejlődés támogatásában is komoly szerepe van a fiatalok munkába állásának, hiszen ők képviselik a jövőt, hangsúlyozta a főispán, majd hozzátette: bár ez a projekt már kisebb költségvetéssel dolgozik, a közel 1,9 milliárdos összeg a 2027-ig tartó projektidőszakban így is sok zalai fiatalember karrierjét alapozhatja meg, ami életre szóló segítség nem csak nekik, de családjaiknak is.
Vigh László országgyűlési képviselő köszöntőjében a fiatalok helyzetére utalva elmondta, hogy mennyire fontosnak tartja esetükben, hogy olyan munkát válasszanak, amelynek végzése hosszú távon is örömet okoz számukra. Kiemelte, hogy a statisztikák szerint ma 4,8 millió adófizetőt tartanak számon Magyarországon, s arról is beszámolt, hogy ma már többen jönnek haza külföldről, mint ahányan munkavállalási céllal elhagyják az országot.
A projekt részleteit dr. Babati Szabolcs, a kormányhivatal foglalkoztatási, foglalkoztatás-felügyeleti és munkavédelmi főosztályának vezetője ismertette: az EU 2013-ban indította útjára a fiatalok számára a munka világába való belépéshez kínálatot adó programot. Első körben a 15-25 éves korosztály volt a célcsoport, melynek felső határát most felemelték. Stratégiai jelentőségű pillérprojektről van szó, amely a korosztály 18 százalékos rátáját 10 év alatt 13 százalék alá csökkentette – emelte ki a főosztályvezető. Magyarországon 2014-ben közel 300 ezer 15-25 év közötti fiatal nem dolgozott, és nem is tanult, mára ez a szám 180 ezer körül mozog. Míg Zala vármegyében 2014-ben az érintett korosztályból 3100 fő szerepelt az álláskeresők között, addig mára harmadára csökkent a létszámuk – hangsúlyozta dr. Babati Szabolcs.
A fiatalok egyéni tervének megvalósítását bértámogatással, lakhatási támogatással, utazási támogatással, a képzéshez nyújtható álláskeresést ösztönző juttatással, valamint a szolgáltatások ideje alatt nyújtható pénzbeli juttatással segítik a program keretében.