Zalaegerszeg város napja
Koszorúzás, ünnepi közgyűlés, szoboravatás kísérte május 16-án, pénteken Zalaegerszegen a város napját. A vármegyeszékhely önkormányzata és közössége a város napja, azaz május 13-a előtt tiszteleg, mivel 140 évvel ezelőtt, 1885-ben ezen a napon nyilvánították az addig is megyeszékhelyi szerepet betöltő települést rendezett tanácsú várossá.
A város napja alkalmából kitüntetéseket adtak át. A díjazottak: Iványi Ildikó, Domján István, Ruszinné Antal Veronika, Farsang László, mögöttük dr. Pál Attila, a vármegyei közgyűlés elnöke, Vigh László országgyűlési képviselő, Balaicz Zoltán polgármester, dr. Sifter Rózsa főispán, Rigó Csaba, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
A városi díszteremben tartott ünnepi közgyűlésen Balaicz Zoltán polgármester köszöntötte az ünneplőket, köztük a zalai közélet vezetőit, a város korábbi kitüntetettjeit. A résztvevők megtekintették a Zalaegerszeg 140 című filmet, amely felidézte a város jeles eseményeit, s a mesterséges intelligencia segítségével mozgóképpé változtatta a régi fotókat.
Balaicz Zoltán ünnepi beszédében felidézte a fontosabb dátumokat, tényeket, amelyek előbbre vitték Zalaegerszeget a fejlődés útján. 778 évvel ezelőttről, 1247-ből származik az a középkori oklevél, amelyben először szerepelt városunk neve. A 604 éve, 1421-ben kiadott oklevél már városként említette Zalaegerszeget. 1732-ben itt épült fel a vármegyeháza, tehát már 293 éve folyamatosan és hivatalosan is Zalaegerszeg a megyeszékhely. Az 1885-ös rendezett tanácsú várossá válás óta pedig 140 év telt el. 140 évvel ezelőtt megválasztották első polgármesterünket, Kovács Károlyt – tájékoztatott a polgármester.
A nehézségekről szót ejtve kiemelte: ez már az ötödik évünk 2020 óta, amikor a külső körülmények megnehezítik a mindennapjainkat és beárnyékolják az ünnepeinket: koronavírus világjárvány, a három éve dúló orosz-ukrán háború, nemzetközi nyersanyaghiány, európai energiaválság, terrorcselekmények Európában, klímaváltozás a világban. Mindezek azonban nem akadályozzák Zalaegerszeget abban, hogy dolgozzunk azért, hogy városunk erősebb szebb, élhetőbb, még biztonságosabb, még klímatudatosabb és még egészségesebb legyen.
Hagyományosan a város napján adják át a legmagasabb rangú elismeréseket. „A tudomány nem magányos zsenik kiváltsága, hanem minden ember közös nyelve, amely összeköti a múltat a jövővel, s hidat épít tudatlanság és tudás közé.” – hangoztatta Öveges József, a tudományt a televízióban is népszerűsítő természettudós, akit Zalaegerszeg 2025-ben díszpolgárainak sorába emelt, így a zalaegerszegi Göcseji úti temetőben nyugvó Öveges József is helyet kapott a büszkeségek csarnokában. Mivel egyenesági leszármazottja nincs az 1979-ben elhunyt Kossuth-díjas fizikusnak, a díjat a róla elnevezett általános iskola alapítványának vezetője, Ruszinné Antal Veronika és Domján István iskolaigazgató vették át.
Pro Urbe díjban részesült Iványi Ildikó nyugdíjas irodalomtanár, aki kiváló pedagógusi munkája mellett a Nagycsaládosok Egyesületének korábbi vezetőjeként, a Nyugdíjas Pedagógus Egyesület elnökeként, a Lokálpatrióta Klub és a Színházbaráti Kör vezetőjeként, valamint lelkes idegenvezetőként is következetesen dolgozott a városért. Ugyancsak Pro Urbe díjjal tüntették ki Farsang Lászlót, az idén 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar alapító karnagyát, aki trombitatanárként és fúvós karnagyként generációkat nevelt, értékeket őrzött és adott tovább.
A város napján a polgármesteri hivatal hat dolgozója is elismerésben részesült: címzetes vezető főtanácsosi címet kapott Molnár Veronika és Németh Bianka, szakmai tanácsadói címet Sebestyén-Fehér Nóra és H. Horváth Gyula, szakmai főtanácsadói címet Komáromi-Irmai Noémi és dr. Bartl Andrea.
Az ünnepség zárszavában Vigh László országgyűlési képviselő a kitüntetetteknek szóló gratuláció mellett a Zalaegerszeg polgármestere és a közte lévő gyümölcsöző munkakapcsolatot emelte ki, amely Zalaegerszeg töretlen fejlődésének a záloga. Elismeréssel szólt a zalaegerszegi önkormányzati ellenzék konstruktív magatartásáról, észrevételeikről, a megoldásban érdekelt politikai magatartásukról.
A város napi ünnepség hangulatát a Pálóczi Horváth Ádám zeneiskola növendékeinek és tanáraiknak műsorszámai, valamint a Zala 47. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület tagjainak jelenléte emelte.
Az eseményen dr. Sifter Rózsa, Zala vármegye főispánja is részt vett.