K Ö Z L E M É N Y

A környezetvédelmi, természetvédelmi és hulladékgazdálkodási hatáskörében eljáró Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal (a továbbiakban: környezetvédelmi hatóság) a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Khvr.) 21. § (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel értesíti az érintett nyilvánosságot, hogy a Contemporary Amperex Technology Hungary Kft. (4034 Debrecen, Vágóhíd utca 2. Lion Office Center. 2. ép. 2. em.) meghatalmazásából benyújtott kérelemre, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Kvt.) 73. § (1) bekezdésére, valamint a Khvr. 20/A. § (10) bekezdésére tekintettel, a Debrecen, Déli Ipari Parkba tervezett akkumulátor gyártó üzem egységes környezethasználati engedélyének jelentős változtatás miatti felülvizsgálat alapján történő módosítása érdekében 2023. június 30. napján eljárás indult HB/17-IKV/01008/2023 iktatószámon.

Az eljárásra irányadó ügyintézési határidő a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Ngtv.) 3. § (5) bekezdés a) pontjában foglaltakra tekintettel: 60 nap.

Az ügyintézési határidőbe nem számítanak bele az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény 50. § (5) bekezdésében meghatározott időtartamok.

Az akkumulátor gyártó üzem hatásvizsgálati eljárása korábban lefolytatásra került, az egységes környezethasználati engedély jelentős változtatás miatti felülvizsgálat alapján történő módosítására irányuló eljárás a Kvt. 73. § (1) bekezdése és a Khvr. 2. § (3) bekezdés d) pontja, valamint a 20/A. § (10) bekezdése értelmében nem hatásvizsgálat köteles.

A tervezett tevékenységnek országhatáron átterjedő környezeti hatása nincs.

A telepítés helye: Debrecen 0495/267 hrsz.

A beruházás és engedélyezése a Debrecenben megvalósuló ipari telephely kialakításával összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról és az eljáró hatóságok kijelöléséről szóló 75/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 1. § (1) és (2) bekezdése, illetve az 1. számú melléklete és a 2. számú melléklete értelmében nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy és kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított eljárás.

A társadalmi részvétel szabályaira vonatkozó tájékoztatás:

A környezetvédelmi hatóság tájékoztatja az érintett nyilvánosságot, hogy a nyilvánosság informálása és bevonása során a Khvr. 21. §-ában, 25/A. §-ában és 25/B. § (2) bekezdésében foglaltak alapján jár el.

A környezetvédelmi hatóság az eljárás során, ha minden információ a rendelkezésére áll, de legkésőbb a kérelem beérkezését követő naptól számított nyolc napon belül tájékoztatja a nyilvánosságot az eljárás megindulásáról, közhírré tétel útján,  illetve a tevékenység telepítési helye szerinti település jegyzőjének megküldi a közleményt, a kérelem és mellékletei (felülvizsgálati dokumentáció) elektronikus példányát, valamint a közleményt az érintett települések jegyzőinek.

A jegyző haladéktalanul, de legkésőbb három napon belül gondoskodik a közhírré tételről, amelynek időtartama legalább huszonegy nap. A jegyző a közlemény közhírré tételét követő három napon belül tájékoztatja a környezetvédelmi hatóságot annak időpontjáról, helyéről, a telepítési hely szerinti település jegyzője ezeken felül a kérelem és mellékletei (felülvizsgálati dokumentáció) elektronikus példányába való betekintési lehetőség módjáról is.

A környezetvédelmi hatóság tájékoztatja az érintett nyilvánosságot, hogy az eljárás megindulásáról szóló közlemény közhírré tétele után ismertté vált, a döntéshozatalhoz szükséges információkat elérhetővé teszi az érintett nyilvánosság számára jelen közleményben megjelölt közzétételi helyen.

A települési önkormányzat jegyzője az észrevételeket legkésőbb a közlemény levételét követő három napon belül megküldi a környezetvédelmi hatóságnak, amely ezeket, továbbá a közvetlenül nála benyújtott észrevételeket eljuttatja a kérelmezőnek, aki ezekre vonatkozó álláspontját a környezetvédelmi hatósághoz továbbítja.

A környezetvédelmi hatóság a döntéshozatal előtt a működés jelentős változtatásának környezetvédelmi feltételeire vonatkozó észrevételeket a szakhatóságok bevonásával érdemben vizsgálja. Az észrevételek értékelését a környezetvédelmi hatóság határozatának indokolásában ismerteti. Az értékelés magában foglalja az észrevételek ténybeli megítélését, szakterületi elemzését és a jogi következtetéseket.

A kiemelt jelentőségű ügyben, az Ngtv. 2. § (1) bekezdése értelmében a környezetvédelmi hatóság az általa meghozott döntéseket – az eljárás során a személyesen az ügyfélnek szóló végzések kivételével – hirdetményi úton közli. A döntés rendelkező részét és az indokolás kivonatát a Kvt. 71. § (3) bekezdése értelmében a környezetvédelmi hatóság a véglegessé válásra tekintet nélkül közhírré teszi, valamint ha a határozat végrehajtása jelentős környezeti hatással jár, a Kvt. 12. § (8) bekezdése szerint nyilvánosságra kell hozni a véglegessé vált határozat teljes szövegét.

Az Ngtv. 2. § (2) bekezdése alapján, a hirdetményi úton történő közlés esetén, ha a döntés az ügyfél számára kötelezettséget állapít meg, vagy alapvető jogát vonja el vagy korlátozza, a kiemelt jelentőségű ügyben a hatóság az ismert ügyfelet a döntés szövegéről – a hirdetmény kifüggesztésével egyidejűleg – az ügyfél tekintetében az adott ügyfajtára vonatkozó külön jogszabály szerint alkalmazható egyéb kapcsolattartási forma használatával is tájékoztatja. A közlés jogkövetkezményei ilyen esetben is a hirdetményi úton történő közléshez kapcsolódóan állnak be.

A környezetvédelmi hatóság tájékoztatja a társadalmi szervezeteket, hogy amennyiben ügyfélként részt kívánnak venni az eljárásban, azt jelezzék a környezetvédelmi hatóság felé. Amennyiben ügyféli jogosultságukat igazolják, a társadalmi szervezetek az eljárás során ügyféli nyilatkozatot tehetnek.

A Kvt. 98. § (1) bekezdése alapján a környezetvédelmi érdekek képviseletére létrehozott politikai pártnak és érdekképviseletnek nem minősülő, a hatásterületen működő egyesületeket (a továbbiakban: társadalmi szervezet) a környezetvédelmi közigazgatási hatósági eljárásokban a működési területükön az ügyfél jogállása illeti meg.

A társadalmi részvétel szabályaira vonatkozó információ a környezetvédelmi hatóság – mint döntéshozó, és a releváns információkkal rendelkező hatóság - alábbi elérhetőségein kapható:

Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály Integrált Környezetvédelmi Osztály

Levelezési cím: 4024 Debrecen Piac u. 42-48.

E-mail: kornyezetvedelem@hajdu.gov.hu

Hivatali kapu neve és KRID azonosítója: TIKTVF 308252122

Az elektronikus úton közzétett kérelem és mellékletei (felülvizsgálati dokumentáció), valamint releváns információ elérhető jelen közlemény alatt található „Letölthető dokumentumok” között.

A környezetvédelmi hatóság tájékoztatja továbbá az érintett nyilvánosságot, hogy ügyfélfogadási időben a döntéshozatalhoz szükséges környezeti információkba, iratokba való betekintést hivatalában (4024 Debrecen, Piac utca 42-48., 1. emelet 120. szoba, ügyintéző: Mészárosné Szojka Szabina, tel.: 52-511-000) biztosítja.

A környezetvédelmi hatóság felhívja az érintett nyilvánosság figyelmét, hogy a kérelem tartalmára vonatkozóan

  • a telepítés helye szerinti település jegyzőjénél (Debrecen Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala, Humán Főosztály Igazgatási Osztály, Debrecen, Kálvin tér 11., fsz. 14. ablak.; e-mail:  igazgatas@ph.debrecen.hu),
  • a feltételezhetően érintett település jegyzőjénél (Mikepércsi Polgármesteri Hivatal, 4271 Mikepércs, Óvoda u. 4.; e-mail: onkormanyzat@mikepercs.hu) vagy
  •  a környezetvédelmi hatóságnál (4024 Debrecen, Piac utca 42-48., I. emelet 120. szoba; e-mail: kornyezetvedelem@hajdu.gov.hu)

a közlemény megjelenését követő huszonegy napon belül írásbeli észrevételt lehet tenni.

A Khvr. 20/A. § (10) bekezdése szerint a környezetvédelmi hatóság az egységes környezethasználati engedélyt – hivatalból vagy kérelemre – módosíthatja, ha az engedélyezéskor fennálló feltételek megváltozása a korábban kiadott engedély visszavonását nem teszi szükségessé.

A Khvr. 20/A. § (14) bekezdése értelmében a környezetvédelmi hatóság az egységes környezethasználati engedélyt módosításakor a korábbi módosításaival együtt egységes szerkezetbe foglalja.

Debrecen, időbélyegző szerint

                                                                                                        

Pozsonyi Attila László

osztályvezető