EFOP-2.2.18-17-2017-00021
EFOP-2.2.18-17-2017-00021 „A Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály Laboratóriumi Osztály mikrobiológiai laboratóriumának fejlesztése”
Szerződött támogatás összege: 199.449.973 Ft
Támogatás intenzitása: 100 %
A Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály Laboratóriumi Osztály mikrobiológiai laboratóriuma három – Baranya, Tolna, Somogy – megyére terjedő ellátási területén végez jogszabály által meghatározott hatósági és járványügyi mikrobiológiai vizsgálatokat, valamint a járó-, illetve fekvőbeteg-ellátás részére diagnosztikus mikrobiológiai vizsgálatokat.
Az ellátási területről a laboratóriumunk felé érkező, diagnosztikus mikrobiológiai vizsgálati kérések száma évente meghaladja a száztízezret, ami komoly terhelést jelent a laboratórium számára. Az alapellátásban és a szakellátásban dolgozó orvosok számára nemcsak a laboratórium magas szintű szakmai működése, a kiadott vizsgálati eredmények megbízhatósága, korrektsége fontos, hanem az ún. „leletátfordulási idő” rövidsége is. A Baranya Megyei Kormányhivatal által megvalósított projekt egyik fő célja az, hogy a vizsgálati mintáknak a laboratóriumba való érkezésétől a lelet kiadásáig eltelt idő a lehető legrövidebb legyen, természetesen úgy, hogy a gyorsaság ne befolyásolja a diagnosztikus precizitást. A vizsgálatot kérő orvosnak így lehetősége van a szükséges kezelés mielőbbi elkezdésére, ami hosszútávon csökkenti az ápolási napok számát és ezzel párhuzamosan a fertőzésveszély kockázatát is.
A Baranya Megyei Kormányhivatal mikrobiológiai laboratóriumában a jelenlegi technikai és személyi feltételek mellett a leletátfordulási idő 24-72 óra között van. Ezt jelentősen csökkenthető a laboratórium műszerpark modernizálásával, diagnosztikus automatarendszerek használatával, a molekuláris biológiai vizsgálatok rutinszerű alkalmazásával. Így a „leletátfordulási idő” akár 12 óra is lehet. Az utoljára 2005-ben fejlesztett, mára elavult laboratóriumi műszerpark megújítása, a XXI. századi vizsgálómódszerek alkalmazása az emberi szubjektumból fakadó tévedési lehetőségeket is csökkentené.
Az EFOP-2.2.18-17 pályázati felhívás célja az egészségügyi dolgozókra nehezedő nyomás csökkentése, a betegellátás minőségének javítása, valamint a betegek és hozzátartozóik elégedettségének növelése. Ezzel összhangban a Baranya Megyei Kormányhivatal projektjének célja olyan korszerű, automatizált labordiagnosztikai eszközök beszerzése, amelyek lehetővé teszik a vizsgálati eredmények feldolgozása során bekövetkező személyi hibák számának csökkenését, illetve lerövidítik a diagnosztikai vizsgálatok idejét.
A projekt keretében beszerzett új műszerekkel a Mikrobiológiai Laboratórium a diagnosztikai feladatokat – az eszközök automatizáltságának, hatékonyságának köszönhetően – gyorsabban és jóval kisebb hibalehetőséggel tudja majd elvégezni. A pontosabb, gyorsabb vizsgálati eredmény következtében a kezelő orvos is pontosabb diagnózist állapíthat meg, ezáltal hamarabb jut a beteg a megfelelő terápiás ellátáshoz és gyorsabban gyógyulhat. A közel 170 millió forintból megvalósuló fejlesztésnek köszönhetően majd 1 millió fő részesülhet jobb egészségügyi szolgáltatásban.
A laborfejlesztés keretében a Baranya Megyei Kormányhivatal összesen hatvanhat új eszköz beszerzéséről gondoskodik. Ezek egy része az előkészítési és sterilizálási munkához, a szerológiai munkához, továbbá a molekuláris, illetve a bakteriológiai diagnosztikához szükséges. Az új eszközök között található laboratóriumi mosogató- és szárítógép, víztisztító rendszer, táramérleg, mikrolemezmosó és -olvasó, nukleinsavizoláló automata, asztali centrifuga vagy baktériumazonosításra alkalmas tömegspektrométer is.
A projekt 2019. március 31-ig tart, ezt követően már egy teljesen új mikrobiológiai laboratórium szolgálja ki a dél-dunántúli régióban élő betegeket.