Az állami gondozott gyermekek megsegítéséért futottak Békéscsabán
Minden eddiginél nagyobb létszámban, több mint nyolcszázan álltak rajthoz a Békés Vármegyei Kormányhivatal és a Gál Ferenc Egyetem által IV. „Fuss és Segíts!” elnevezéssel megrendezett jótékonysági futóversenyen, az aradi vértanúk emléknapján, Békéscsabán. A rendezvényen befolyt mintegy kétmillió-négyszázezer forintot a Szeged-Csanádi Egyházmegye égisze alatt működő ÁGOTA® Alapítvány által gondozott nehéz sorsú, gondoskodásra szoruló gyermekek megsegítésére ajánlották fel a szervezők.
A délelőtt eleredő eső sem szegte kedvét a nemes cél érdekében nyúlcipőt húzó futóknak, élettel telt meg vasárnap a megyeszékhely, államalapító királyunk, Szent István nevét viselő impozáns főtere.
Köszöntöm a megjelent fiatal hölgyeket, urakat, a felnőtteket, és az idősebb korosztályt is, aki nem idős, csak időtálló, hiszen részt vesz a jótékonysági futóversenyen – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Takács Árpád. Négy évvel ezelőtt, amikor megálmodtuk ezt a rendezvényt éppen erre gondoltunk. Azt akartuk, hogy sokan egyszerre a közjót szolgálva tegyünk valami olyant, ami túlmutat a mindennapokon, és összekovácsolja a közösségeket: civil szervezeteket, sportegyesületeket, felsőoktatási intézményeket és mindenkit, aki Békés vármegyében él és tenni, önzetlenül segíteni akar. Ez a rendezvény a kormányhivatal, a Gál Ferenc Egyetem és az ÁGOTA® Alapítvány egyik közös szívdobbanása, annak érdekében, hogy támogassuk az állami gondozásban élő, veszélyeztetett gyermekeket, s mosolyt csaljunk az arcukra, örömöt varázsoljunk az életükbe. A jótékonysági futóverseny a kormányhivatal egyik legjobb, leghasznosabb és legszínesebb rendezvénye. A legjobb azért, mert élményt ad, a leghasznosabb azért, mert segítünk, támogatunk és helytállunk, a legszínesebb pedig azért, mert olyan emberek, akik a hétköznapokon nem találkoznak egymással, idejönnek, és – ahogy tavaly is láttuk – ha kell, egymást húzzák be a célba – nyomatékosította a főispán.
A Gál Ferenc Egyetem közössége nevében köszöntötte a résztvevőket dr. Dux László. A futás és a jótékonyság is rendkívül fontos a testi, lelki egészség megőrzése érdekében, ezért őrizzék meg továbbra is a jó szokásukat, és a következő esztendőkben vegyenek részt a Békés Vármegyei Kormányhivatal és a Gál Ferenc Egyetem által szervezett jótékonysági programokon – fogalmazott az univerzitás rektora. Október 6-án, nemzeti gyásznapunkon egy rövid fohásszal emlékezzünk meg az aradi tizenhármakról is, akik a legdrágábbat, az életüket áldozták a magyar szabadság, a haza oltárán – hívta fel a figyelmet dr. Dux László.
A Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató Magyarország és a Kárpát-medence legnagyobb családja, hiszen olyanoknak segítenek, akiknek a család átmenetileg vagy hosszabb távon nem adatott meg. A Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató Magyarország egyik legnagyobb gyermekvédelmi szakellátást biztosító intézményrendszere, mely a gyermekotthonokra és a nevelőszülői hálózatokra egyaránt kiterjed. Jelenleg több mint 7000 családjából kiemelt fiatalról gondoskodnak Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Győr-Moson-Sopron, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest, Tolna és Veszprém megyében, valamint a fővárosban.
A nevezési díjakból, helyszíni adományokból és támogatásokból befolyt mintegy kétmillió-négyszázezer forintot idén a Szeged-Csanádi Egyházmegye égisze alatt működő ÁGOTA® Alapítvány által gondozott nehéz sorsú, gondoskodásra szoruló gyermekek megsegítésére ajánlották fel a szervezők. Az adománylevelet Kothencz János, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója, az ÁGOTA® Alapítvány megálmodója vette át dr. Takács Árpád főispántól.
Köszönjük a kormányhivatalnak és a Gál Ferenc Egyetemnek, de a legnagyobb köszönettel a futóknak, a résztvevőknek tartozunk, akik időt és energiát nem kímélve áldozatot vállaltak a nemes cél érdekében. Ezt az adományt a nehéz sorsú, gondoskodásra szoruló gyermekek Ágotafalván megvalósítandó programjainak a finanszírozására fordítjuk – tudatta Kothencz János, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója.
A gyerekfutamokon több mint 250 gyermek állt rajthoz, váltóban 15 csapat nevezett. Tíz éves kortól lehetett nevezni a felnőtt futamokban, ezt 67 tizennyolc év alatti fiatal vállalta. Közülük négyen alig érték el az alsó korhatárt, tehát 10 évesen indultak a felnőttek mezőnyében, s egyikük a leghosszabb, 12 kilométeres távot teljesítette egyéniben. A több mint 800 futó közül húszan voltak 60 év felettiek, a mezőny legkorosabb indulója egy 70. életévében járó hölgy volt.
A jótékonysági futóversenyen az 1-2 éves korosztály 100, a 3-4 évesek 300, az 5-6 év közöttiek 500, a 7-8 esztendősek 800, míg a 9-12 éves korosztály 1000 métert teljesített. A legifjabbak mezőnyében Augusztinyi Lora és Orosz Nándor, a 300 méteres távon Tar Eleonóra és Csernus Borisz Henrik, 500 méteren Horváth Niké és Mede Vince, 800 méteren Kiu Blanka Szofi és Dajka Richárd, míg egy kilométeren Lukács Zselyke és Tóth Csaba Titán diadalmaskodott.
A felnőttek 3, 6 és 12 kilométeres egyéni távokon, illetve 12 kilométeres váltóban állhattak rajthoz. A nők 3 kilométeres mezőnyében Kránitz Szabina (0:13:53, Orosháza), a férfiakéban Menezdorf Ákos (0:13:13, Orosháza) lett az abszolút első. A nők között a 6 kilométeres távon Pap Csilla (0:23:51, Békéscsaba), a férfiak között Tarczali Levente (0:22:39, Székkutas) diadalmaskodott. A szebbik nem tagjai közül egyéniben 12 kilométeren a békéscsabai Zsilák Fanni (1:01:29) nem talált legyőzőre, a férfiak mezőnyében a tavalyi címvédő, a hódmezővásárhelyi Gyóni Gábor (0:49:37) repetázott.
A 12 kilométeres váltóban a Békéscsabai Atlétikai Club színeiben versenyző: Erdős László, dr. Kovács Mihály, Komáromi László és Karsai Gábor alkotta négyes (0:46:52) állhatott a dobogó legfelső fokára. Második helyen a Szőke Gábor, Zoltán András, Méreg Ferenc, Makhajda Bence alkotta „Egységben az erő” (0:52:28) elnevezésű csapat végzett. Őket a „Vadmacskák”: Tóth Zsuzsa, Bereczné Marhás Andrea alkotta kettős (0:55:57) követte, a csapat mindkét tagja kétszer 3 kilométert futott.