Szakmai fórumsorozat a vármegyei Családsegítő Központokkal és Szolgálatokkal
A Fejér Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztályának munkatársai szakmai fórumsorozat keretében minden járásba ellátogattak, hogy találkozzanak a helyi családsegítő központok és szolgálatok képviselőivel. A találkozók célja az volt, hogy közösen értékeljék az eddigi együttműködés tapasztalatait, különös tekintettel az inaktív fiatalok elérésére és támogatására.
A GINOP_Plusz-4.1.1-23 Ifjúsági Garancia Plusz Pillér projekt célja ugyanis, hogy a 15-29 év közötti, nem tanuló, nem dolgozó (NEET) fiatalokat segítse munkához vagy piacképes tudáshoz jutni. A program kiemelt törekvése, hogy minél több inaktív fiatalt érjen el és támogasson – ebben pedig a családsegítő szolgálatokkal kialakított szoros partnerség kiemelt szerepet kap. A fórumokon a családsegítők részletesen beszámoltak arról, milyen kihívásokkal találkoznak helyi szinten, milyen módszerekkel tudják elérni ezt a korosztályt és miként tudtak segíteni nekik a program eddigi működése során. A Kormányhivatal ifjúsági tanácsadói és a családsegítők is azon dolgoznak, hogy minél több inaktív fiatal kapjon személyre szabott segítséget, és sikeresen kapcsolódjon be-, illetve vissza a munkaerőpiacra vagy az oktatásba. Bár a célcsoport pontosan beazonosítható, a megszólításuk és a bevonásuk mégis nehézségekbe ütközik, melynek hátterében több, egymással összefüggő társadalmi és egyéni tényező áll.
A szakmai egyeztetések során a felek visszajelzést adtak a közös munka eddigi eredményeiről, és közösen keresték azokat a beavatkozási pontokat, ahol a jövőben még hatékonyabban tudják támogatni az inaktívakat. A családsegítők által kínált humán szolgáltatások és a program által biztosított támogatási formák – például bértámogatás, képzési lehetőségek, mobilitási támogatás – jól kiegészítik egymást, lehetővé téve a fiatalok egyéni szükségleteihez igazodó segítségnyújtást.
A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében, kiemelt fontosságú Pillérként valósul meg, országosan 102,02 milliárd Ft, Fejér vármegyében pedig 2,9 milliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból.
További információk a programmal kapcsolatosan elérhetőek a https://nfsz.munka.hu/cikk/3817/_Ifjusagi_Garancia_Plusz_GINOP_Plusz41123_ és https://ifjusagigarancia.munka.hu/ oldalon, valamint a foglalkoztatás@fejér.gov.hu email címen és a 22/327-950 telefonszámon.