Közel kétezer munkanélküli számára nyújt személyre szabott segítséget a „Nógrád vármegyei foglalkoztatási paktum PLUSZ” projekt

2025.02.07. 10:01 | Nógrád Vármegyei Kormányhivatal

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz – építve az előző programozási időszak tapasztalataira – támogatja a vármegyei foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködéseket a munkaerő-kereslet és -kínálat helyi szintű összehangolása érdekében, kiemelten az országos átlagnál alacsonyabb foglalkoztatási szinttel rendelkező, kevésbé fejlett régiókban és vármegyékben. A 2021 októberében megjelent felhívásra Nógrád Vármegye Önkormányzata, a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal és a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. konzorciuma eredményesen pályázott, s 3,204 milliárd Ft összegű forráshoz jutott. Az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) és Magyarország költségvetése társfinanszírozása által biztosított keretösszegből 2,563 milliárd Ft áll a Kormányhivatal rendelkezésére, amelyet a projektműködtetés mellett az álláskeresők anyagi támogatására fordítunk.

Kép
2024_321_s
2024_321_s
2024_321_s

A TOP_PLUSZ-3.1.1-21.NG1-2022-00001 azonosítójú kiemelt fontosságú európai uniós pillér projekt célja, hogy javítsa a 30 év feletti, hátrányos helyzetű álláskeresők és inaktívak munkaerőpiaci helyzetét, segítse elhelyezkedésüket, támogassa képzésen való részvételüket, ezzel növelve munkához jutási esélyeiket. A projekt megvalósítása 2022. március 1-jén indult, a partnerség által jóváhagyott vármegyei Foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési Stratégiára építve.

 

A Kormányhivatal a program végéig, 2028. február 29-ig 1 965 fő bevonását vállalta, a Nógrád vármegyei helyi igények, ágazati, területi szempontok figyelembevételével az alábbi hátrányos helyzetű célcsoportokra fókuszálva:

  • Szakképzettséggel nem rendelkező, nem alacsony iskolai végzettségű álláskeresők

  • Tartósan, legalább 6 hónapja regisztrált álláskeresők

  • Inaktívak

  • Közfoglalkoztatásból három hónapon belül kilépők

 

2024. december 31-ig 839 főt vontunk programba, közülük 94-et az inaktivitásból sikerült kimozdítanunk. Ők azok az állástalanok, akik korábban nem is kerestek munkát, ezért munkaerőpiaci beilleszkedésükhöz extra motiválás, szakértő segítség szükségeltetik az anyagi támogatások mellett.

 

Kiemelt szerep jut a projektben a humánszolgáltatásoknak – pl. tanácsadásoknak, információnyújtásnak, folyamatos mentorálásnak –, amelyeket a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal foglalkoztatási szakterületének szakemberei nyújtanak. A projekt munkatársainak feladata az inaktívak, a potenciális ügyfélkör felkutatása is.

A program indulása óta számos szolgáltatást kínálunk mind egyéni, mind pedig csoportos formában, a programba vonást megelőzően csakúgy, mint az egyéni program folyamán. A szolgáltatások célja, hogy a résztvevőket a nekik legmegfelelőbb képzések, munkavállalási lehetőségek irányába orientáljuk, támogassuk a vállalt programelemek végig vitelét, a támogatás nélküli, hosszútávú munkaerőpiaci elhelyezkedést megcélozva.

 

Támogatásaink közül elsőként a vállalkozóvá válást elősegítő konstrukciónkat hirdettük meg. 2023 áprilisától ez idáig hat csoport részére indítottunk vállalkozási tanácsadást salgótarjáni és balassagyarmati helyszíneken. A tanúsítványt megszerzők közül mostanáig 63-an alapítottak saját vállalkozást, amelyhez a minimálbér összegének megfelelő mértékű, hathavi vissza nem térítendő támogatást, s emellé igény szerint tőkejuttatást is kaptak.

 

Bértámogatást 297 esetben nyújtottunk az azt kérelmező munkáltatóknak. A legfeljebb hat hónapos konstrukció mértéke teljes munkaidő esetén a foglalkoztatni kívánt álláskereső bruttó munkabérének 50%-a, de legfeljebb a minimálbér 150%-a havonta.

 

Azok az álláskeresők és inaktívak, akik a képzési jegyzékünkön található képzési irányok valamelyikével nagyobb esélyt látnak az elhelyezkedésre, képzésükhöz igényelhettek támogatást. A projekt forrásából ezidáig hatféle tanfolyamhoz 72 fő részére nyújtottunk támogatást, közülük 52-en már sikeresen be is fejezték a képzésüket.

 

A projektben elérhető támogatásokra összesen 1,6 milliárd Ft áll rendelkezésünkre, amelyből 2024. december 31-ig 536 millió Ft-ot fizettünk ki ügyfeleink részére. Vállalkozások indítását 259 millió Ft-tal támogattuk, bértámogatást 212 millió Ft összegben utaltunk a munkáltatóknak, az álláskeresők képzéséhez pedig 65 millió Ft-tal járultunk hozzá.

 

Leendő programrésztvevőinket és az érintett munkáltatói kört folyamatosan tájékoztatjuk a projekt aktualitásairól honlapjaink, szórólapok, Facebook posztok, valamint elektronikus munkáltatói hírlevelek útján, időszakosan pedig állás- és képzési börzéinken, fórumokon. A vármegye hat járásában megrendezett állásbörzéinken eddig több mint 2 600-an vettek részt.

 

Tanácsadóink és mentoraink segítségével 2025-ben is kiemelt figyelmet kívánunk fordítani az inaktívak, hátrányos helyzetű álláskeresők megszólítására, munkához juttatására. Kiváló lehetőségnek kínálkoznak ehhez májusra tervezett állás- és képzési börzéink is, amelyeken alkalmat adunk a térségi munkaadók és a munkát keresők személyes találkozására.

A programmal kapcsolatos aktuális információk elérhetők a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat Nógrád vármegyei honlapján.

Forrás: Nógrád Vármegyei Kormányhivatal