Sikerrel zárta első évét az Ifjúsági Garancia Plusz Nógrádban
A Nemzetgazdasági Minisztérium, a kormányhivatalok, valamint az OFA Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. konzorciumában megvalósuló, kiemelt fontosságú európai uniós pillér projekt célja, hogy segítse a 30 év alatti nem tanuló, nem dolgozó fiatalok munkához, munkatapasztalathoz vagy piacképes tudáshoz jutását. A Széchenyi Plusz program projektjének 102,020 milliárd Ft összegű, vissza nem térítendő forrását az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
A megerősített Ifjúsági Garancia Rendszer és a keretében zajló Ifjúsági Garancia Plusz (GINOP_Plusz-4.1.1-23-2023-00001) munkaerőpiaci program Nógrád vármegyei részprojektjének tervezése 2023. október 1-jén kezdődött a projektmenedzsment kijelölésével, november 15-én pedig ünnepélyes keretek között kötöttük meg azokat az együttműködési megállapodásokat – szám szerint harmincnyolcat –, amelyek a legnehezebb vállalásunkat, a foglalkoztatási szerv látókörébe nem kerülő, inaktív fiatalok elérését és munkába állítását hivatottak segíteni.
A belépési pontokon, Nógrád vármegye hat járásában dolgozó projektmunkatársaink 2024 áprilisától 2027. augusztus végéig legalább 1 524 álláskereső és inaktív fiatal támogatásáról gondoskodnak, 3,810 milliárd Ft-os vármegyei keretösszegből. Ezidáig mintegy 2 400 nógrádi fiatalt tájékoztattunk az új lehetőségről. Ennek nyomán az Ifjúsági Garancia Rendszer segítségét – megállapodás megkötésével – 1 018-an már igénybe is vették 2024-ben, s közülük minden hatodik az inaktivitásból lépett ki a projekt kedvéért.
Az Ifjúsági Garancia Rendszer minden résztvevője ingyenesen részesül legalább egy munkaerőpiaci humánszolgáltatásban, pl. személyre szabott tanácsadásban, mentori segítségben, s a projekt vállalásaként négy hónapon belül konkrét elhelyezkedési vagy tanulási ajánlathoz jut. A program nyújtotta támogatási lehetőségek közül elsőként a bértámogatási konstrukciók (4, illetve 6 havi foglalkoztatási támogatások), valamint a munkavállaláshoz kapcsolódó kiadásokat mérséklő mobilitási (lakhatási és utazási) támogatások váltak elérhetővé 2024. április 23-tól. Az év folyamán összesen 213 nógrádi fiatal elhelyezkedését segítettük a foglalkoztató részére fizetett bértámogatással, a munkába járással összefüggésben felmerülő utazási költségeit pedig 24 programrésztvevőnek finanszíroztuk. A távolabb munkát találók lakhatási kiadásainak enyhítéséhez 15 esetben járultunk hozzá.
Azok az álláskeresők, akik az elhelyezkedési esélyeiket továbbképzéssel, piacképes ismeretek megszerzésével javítanák, 2024. június 3-tól igényelhetnek álláskeresést ösztönző juttatást a projekt forrásából. 2024-ben négy nógrádi helyszín tizenkétféle tanfolyamának 190 fiatal résztvevője számára nyújtottunk ilyen támogatást, s közülük 70-en már be is fejezték a képzést.
A projekt támogatásaira 2024-ben 284 millió Ft állt rendelkezésre Nógrádban, amelynek 88%-át ki is fizettük az ügyfeleink részére. A fiatalok képzését 131,4 millió, bérét 108 millió, munkába járását 1 millió, lakhatását pedig 9,4 millió Ft-os kifizetéssel támogattuk.
A minél szélesebb körű tájékoztatás és nyilvánosság biztosítása érdekében tájékoztató táblák kerültek a projekt hét nógrádi megvalósítási helyszínére (a hat járási hivatal foglalkoztatási osztályára és a kormányhivatal foglalkoztatási főosztályára), és elkészültek a rendezvényeken kihelyezhető roll-upok is. A projektről elektronikus hírleveleink, illetve papír alapú és online tájékoztatóink útján folyamatosan informáltuk a nógrádi munkáltatókat és fiatalokat, élve a közösségi média kínálta lehetőségekkel is.
Az év során számos rendezvényt bonyolítottunk le, amelyek közül a legjelentősebb a vármegyei részprojekt sajtónyilvános nyitórendezvénye volt 2024. június 11-én, 113 résztvevővel.
Az inaktív fiatalok felkutatása, megszólítása érdekében különös jelentőséggel bír az együttműködő partnereinkkel történő kapcsolattartás, ezért a projekt indulásakor öt alkalommal szerveztünk partnerségi találkozót.
Mindezeken túl öt munkáltatói fórumot tartottunk, továbbá hat állásbörzén és három pályaválasztási rendezvényen népszerűsítettük az Ifjúsági Garancia Pluszt a fiatalok körében.
A program horizontális vállalásaihoz kapcsolódóan 2024 őszén közösségi piacteret működtettünk a vármegye hat járásában, összesen 289 látogatóval. Ezzel a környezeti fenntarthatósági akcióval szervezetünk az ökológia lábnyomunk csökkentéséhez, ezáltal bolygónk védelméhez is hozzájárult.
Az Ifjúsági Garancia Plusz 2025-ben is támogatja a 30 év alatti, nem tanuló és nem is dolgozó programrésztvevők elhelyezkedését vagy képzését, sőt, a jelenleg elérhető konstrukciók várhatóan kiegészülnek a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatásával. A projektet érintő friss információk megtekinthetők a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat központi honlapján és vármegyei aloldalán.