Törökországban ülésezett a Területi Állami Vezetők Európai Szervezete

2024.06.19. 14:55 | Nógrád Vármegyei Kormányhivatal

A törökországi Izmirben sorrendben 29. alkalommal tartotta meg Európa Napok elnevezésű rendezvényét a Területi Állami Vezetők Európai Szervezete (European Association of State Territorial Representatives / EASTR). A napokban lezajlott értekezleten Magyarországot és a Miniszterelnökséget hagyományosan Szabó Sándor Nógrád vármegyei főispán, az EASTR igazgatótanácsának tagja képviselte.

Kép

A rendezvény fő témája ezúttal a területi államigazgatási vezetők katasztrófaelhárításban betöltött szerepe volt, amit négy szempontból is megvizsgáltak a résztvevők. Az egyik szekció a területi államigazgatási vezetők más helyi vezetőkkel közös fellépésének jó gyakorlatait és mintáit mutatta be – Szabó Sándor ebben a témában adott elő.

A nógrádi főispán a magyar államigazgatási rendszert és azon belül a kormányhivatalok státuszát ismertetve mutatott rá a védelmi bizottságok működésére: a vármegyei védelmi bizottságokat a főispánok, a (járási szinten működő) helyi védelmi bizottságokat pedig a járási hivatalvezetők irányítják. Szabó Sándor ismertette ezen szervezeti egységek katasztrófaesemények során végzett koordináló feladatait, fókuszálva a rendszeres, minden évben legalább egyszer megrendezendő komplex, közös gyakorlatok fontosságára is.

Részletesen bemutatta azt a katasztrófahelyzeti gyakorlatot, melyre néhány évvel ezelőtt Szécsényben került sor. Az eseményt a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya kezdeményezte, feltételezése pedig egy földrengés volt. Azon túl, hogy a katasztrófák elhárításában résztvevő szervezetek a rendkívüli helyzetekben szükséges együttműködést gyakorolták, a komplex gyakorlat része volt egy mobil sátorkórház felépítése és működtetése is. Ebben a vármegye egészségügyi intézményeinek dolgozói gyakorolhatták az együttműködést a rendőri, katonai, katasztrófavédelmi és civil szervezetekkel.

Szabó Sándor előadásában arra is kitért, hogy hazánk és Törökország idén ünnepli a diplomáciai kapcsolatok kialakításának 100. évfordulóját, erre tekintettel az idei a török-magyar kultúra éve, melynek keretében hazánk száz kulturális programot rendez Törökországban.

Magyarország 2010 óta tagja az 1993-ban alapított EASTR-nek, amelyben több mint 30 állam képviselteti magát. A testület elsődleges célja lehetőséget biztosítani a szakmai tapasztalatcserére a tagországok területi államigazgatási vezetői részére (függetlenül attól, hogy az adott ország tagja-e vagy sem az Európai Uniónak). A testület legjelentősebb eseménye az Európa Napok, melyek rendre megadott témacsoportokat ölelnek fel, elősegítve a területi közigazgatás különböző országokon belüli működésének kölcsönös megismerését és a jó gyakorlatok terjedését.

Forrás: Nógrád Vármegyei Kormányhivatal