Kép

Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal harmadik országbeli állampolgárok segítésével, ellátásával kapcsolatos kapacitásépítése 

Kép

Kedvezményezett neve: Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal

Támogatási kérelem azonosítója: MMIA_PLUSZ-2.2.2-24-2024-00003

Támogatási kérelem címe/Fejlesztés tárgya: Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal harmadik országbeli állampolgárok segítésével, ellátásával kapcsolatos kapacitásépítése

Szerződött támogatási összeg: 104.551.326 Ft

Projekt tervezett befejezési dátuma: 2026.06.30

Projekt tartalmának részletes bemutatása:

Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal (továbbiakban: Kormányhivatal) a vármegye fekvéséből adódóan kiemelt szerepet tölt be a háború miatt menekülő ukrán állampolgárok segítésében és ellátásában. A projektet megelőzően felmérés készült a kormányhivatali főosztályok és járási hivatalok bevonásával, hogy melyek az adott szakterület ehhez kapcsolódó jelenlegi hiányosságai, szükségletei, melyek a szakterületek ezzel kapcsolatos fejlesztési igényei, mely eszközök járulhatnak hozzá, hogy az érintettekkel való együttműködés és kommunikációs képesség javuljon, az információáramlás gyorsabb és hatékonyabb legyen. A válaszok figyelembevételével, a projekt részletes szakmai tartalma az alábbiak szerint került meghatározásra:

I. Képzés: Fontos, hogy a Kormányhivatalnál dolgozó, harmadik országbeli állampolgárokkal foglalkozó szakemberek megfelelő ismeretekkel és kompetenciákkal rendelkezzenek ezen ügyfeleknek történő segítségnyújtásban. Ennek érdekében a szakemberek részére interkulturális képzést, illetve kompetenciafejlesztést szerveznünk. A Kormányhivatal szervezetén belül 200 fő részére kívánunk lehetőséget biztosítani a képzéseken történő részvételre. A képzés tematika-tervezet az alábbi elemeket foglalja magába:

  1. Alapvető fogalmak (kultúra, kategorizálás, sztereotípiák, konfliktusok, identitás, szenzitivitás, kommunikáció) ismertetése,
  2. MMIA-1.1.1/13-2022-00001 kódszámú pályázat tartalmának, eredményeinek ismertetése, illetve a pályázat végrehajtása során keletkezett tapasztalatok bemutatása,
  3. EU Alapjogi Chartájának rövid bemutatása, az elvek jelen projektben történő érvényesülésének, a munkavégzés során az érvényesítéssel szembeni követelmények, az érvényre jutással szembeni elvárások bemutatása,
  4. interkulturális kommunikáció elmélete és gyakorlati alkalmazásának bemutatása példákon keresztül,
  5. ukrán kultúra, társadalmi ismeretek, szokások bemutatása,
  6. Integráció és társadalmi befogadás,
  7. szociális és állampolgári kompetencia, illetve a kulturális tudatosság és kifejezőkészség kompetenciafejlesztésre irányuló gyakorlati foglalkozás
  8. új kommunikációs módszertan kidolgozására irányuló gyakorlati foglalkozás. A képzést a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXXVII. törvény előírásainak megfelelően kívánjuk lebonyolítani.

II. A Kormányhivatal vezetőségének szemléletére jellemző, hogy szervezet működésében, a szervezetfejlesztésben, a szervezeti kultúra alakításában épít a kapcsolatban álló szervezetek tapasztalataira. Jelen projekt esetén is nagyon fontos elvárás az, hogy ezekkel a szervezetekkel kapcsolatfelvételre kerüljön sor, a tapasztalatcsere keretében szerzett információk és a gyakorlati tapasztalatok beépítésre kerüljenek a projekt végrehajtása során.

  1. A Kormányhivatal tapasztalatok megosztását célzó szakmai látogatást szervez Bécsbe, egy menekültekkel foglalkozó állami szervezethez, illetve Tolna vármegyébe, a Tolna Vármegyei Kormányhivatalhoz.
  2. A Kormányhivatal a szakmai főosztályainak, illetve a járási hivatalok munkatársainak bevonásával, ismeretfejlesztő-módszertani műhelytalálkozót szervez, amelyen a szakemberek részére kézikönyvek, a harmadik országbeli állampolgárok tájékoztatására pedig módszertani anyagok, segédletek előkészítésével kapcsolatos szakmai műhelyfoglalkozásra kerül sor.
  3. A Kormányhivatal érintett munkatársainak részvételével 3 alkalommal szakmai konferencia megtartására kerül sor. A tapasztalatcserékről minden esetben külön tanulmány készül.

III. A Kormányhivatal szervezetén belül összesen 7 helyszínen migrációs ügyfélpont kialakítása és működtetése is megvalósul online tolmács biztosításával.

A projekt megvalósítását megfelelő gyakorlattal és ismeretekkel rendelkező projektmenedzsment végzi. A projekten belül a kötelező nyilvánossági elemek is teljesítésre, valamint a horizontális követelmények betartásra kerülnek.