Bátran fürdőzhetünk Tolna vármegye fürdésre kijelölt természetes vizeiben

2023.06.14. 15:55 | Tolna Vármegyei Kormányhivatal

Tolna vármegyében 2023-ben, hasonlóan az elmúlt évekhez, két víztesten – a Fadd-Dombori Holt-Duna ágon Domboriban, valamint Szálkán a víztározó tóban – találhatók kijelölt természetes fürdőhelyek.

Domboriban két szabad strand korlátozás nélkül látogatható. A Dombori I.-es Strand Dombori Üdülőtelep keleti végénél kijelölt kisebb strand, valamint a Dombori II.-es Strand Dombori Üdülőtelep központi részén kijelölt, nagyobb vízfelülettel és pihenőterülettel rendelkező szabad strand, ahol az üdülőterület vendéglátó létesítményeinek nagy része található.
Dombori üdülőtelep keleti végét lezárja a Dombori Ifjúsági Tábor, ahol a strandot csak az itteni vendégek használják, valamint a Dombori Üdülőterület nyugati szélén létesült a Donautica Hotel, amely természetes fürdővizű stranddal, és medencés fürdővel is rendelkezik. A homokkal feltöltött fürdőhelyet csak a szálloda vendégei használhatják. Szálkán a Lajvér völgyében kialakított víztározón működik természetes fürdőhely, a strandra belépődíj ellenében lehet bemenni.

A természetes fürdővizek minősítése a vizsgált szennyvíz eredetű szennyezést jelző baktériumok száma alapján történik, négy év legalább 16 eredményét figyelembe véve. Az elmúlt négy év adatainak értékelése szerint a szálkai víz és a dombori strandok vize kiváló minőségű volt, ami azt jelenti, hogy ezeken a fürdőhelyeken közegészségügyi-járványügyi szempontból biztonságos a fürdőzés. A kijelölt Tolna vármegyei természetes fürdőhelyek vizének első, fürdési szezon előtti vizsgálata 2023. 05. 31-én megtörtént. Az aktuális fürdővíz minták vizsgálati eredménye szerint mind a 4 dombori strandon, illetve a szálkai tavon is megfelelő minőségű volt a víz.

A laboratórium a vízmintavétel mellett a helyszínen vizsgálja, és jegyzőkönyvben rögzíti, hogy van-e a fürdőhelyen látható szennyezés, pl. kátránymaradék, üveg, műanyag, gumi vagy egyéb hulladék vagy intenzív hínárosodás. A sekélyebb, könnyen felmelegedő állóvizekben a vízvirágzásnak nevezett cianobaktérium burjánzás jeleit – a víz elszíneződését, habzását – is figyelik.
A vizsgálati eredményeket - az üzemeltetőkkel kötött szerződésben foglaltak alapján - a laboratórium a vizsgálatok befejezését követően haladéktalanul, de legkésőbb 24 órán belül megküldi fürdőhely üzemeltetőjének, a kormányhivatalnak, valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központnak értékelés, esetleges hatósági intézkedés és a nyilvánosság tájékoztatása céljából. A vizsgálati eredmények alapján a Tolna Vármegyei Kormányhivatal honlapján jelentetjük meg az aktuális lakossági tájékoztatót.

A Tolna Vármegyei Kormányhivatal honlapján közzétett lakossági tájékoztatóban mindig külön felhívjuk a figyelmet a nem ellenőrzött, illetve fürdőhelyként nem kijelölt felszíni vizekben való fürdőzés kockázataira. A nem kijelölt fürdőhelyeknek jelentős az egészségügyi kockázata. Egyrészt balesetveszélyes is lehet az ismeretlen víz. A vizekben lehetnek korhadt fák, éles, kemény tárgyak, amelyek akár súlyos sérüléseket is okozhatnak. A nem ismert vízmélység következtében nő a vízbefulladásos balesetek kockázata is. Másrészt a nem ellenőrzött vízminőség komoly közegészségügyi-járványügyi kockázatot is jelent. A természetes fürdőhelyek kijelölésekor, illetve a fürdővíz profiljának elkészítésekor is alaposan felméri az egészségügyi hatóság a lehetséges szennyezési kockázatokat, és kijelöli a védőterületeket. Ennek hiányában a felszíni vizekbe kerülhetnek olyan, pl. szennyvíz eredetű szennyezések, amelyek súlyos járványügyi kockázatot jelentenek, fürdővíz eredetű enterális megbetegedést okozhatnak. Növeli a fertőzés kockázatot, hogy ezeknek a vizeknek a környékén nem alakították a megfelelő infrastruktúrát, hiányosak a higiénés feltételek - pl. nincs WC, zuhanyzási, kézmosási lehetőség.

Forrás: Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály