Hatékony képzések, kézzelfogható eredmények

2025.07.09. 09:52 | Tolna Vármegyei Kormányhivatal

A GINOP Plusz-3.1.1-23 „A munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése” és a GINOP Plusz-4.1.1-23 „Ifjúsági Garancia Plusz” projektek a Széchenyi Terv Plusz program keretében, az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) kiemelt fontosságú Pilléreként, az Európai unió támogatásával valósulnak meg Tolna vármegyében.

Kép

GINOP Plusz-3.1.1-23:

Célja a 30–64 év közötti nem hátrányos és hátrányos helyzetű munkanélküliek és inaktív személyek munkaerőpiacra való visszavezetése. A projekt keretében Tolna vármegyében 1,81 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatás áll rendelkezésre, amely 847 fő bevonását teszi lehetővé.

GINOP Plusz-4.1.1-23:

Az Ifjúsági Garancia Plusz célcsoportját a 15–29 év közötti nem tanuló és nem dolgozó fiatalok alkotják. A projekt keretében Tolna vármegyében 2,255 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatással 902 fiatal bevonása valósul meg.

Mindkét projekt célcsoportjai számára a gyakorlatorientált, piacképes képzések jelentették az első lépést a munka világába való visszatéréshez.

A GINOP Plusz-3.1.1 és GINOP Plusz-4.1.1 Pillér projektek keretében eddig megvalósult képzések célja a résztvevők munkaerőpiaci esélyeinek javítása volt piacképes szakképesítések megszerzésén keresztül. A munkaerőpiaci programok széles körben érték el a célcsoportokat és hatékonyan támogatták a tanulók szakmai előrehaladását.

Tolna vármegyében 12 szakmát, illetve szakképesítést nyújtó képzést támogattunk, melyből 2025. május 31-ig 10 képzés fejeződött be.

A pénzügyi-számviteli ügyintéző, szakács, villanyszerelő, szociális ápoló és gondozó, hegesztő, dajka, élelmiszer-eladó, volfrámelektródás védőgázas ívhegesztő, gépi és CNC forgácsoló, valamint a pincér-vendégtéri szakember képzésekre összesen 184 fő álláskeresőt vontunk be. A befejezett képzéseken résztvevő 160 fő álláskereső 92%-a, azaz 147 fő tett sikeres vizsgát, amely jól jelzi, hogy a résztvevők többsége elérte a tanulási célokat és a program valódi munkaerőpiaci értéket teremtett.

A képzésben résztvevők közül 120 fő a GINOP Plusz-3.1.1, míg 64 fő a GINOP Plusz-4.1.1 munkaerőpiaci programba bevont álláskereső volt.

A képzések közül több is kiemelkedő részvételi és eredményességi mutatókkal zárt.

A képzési területek eredményessége alapján a legmagasabb hatékonyságot a következő szakmák mutattak:

  • volfrámelektródás védőgázas ívhegesztő – 100% (12 fő)
  • higiénés intézményi takarító – 100% (15 fő)
  • élelmiszer-eladó – 96% (49 fő, 47 fő sikeres vizsgát tett)
  • szociális ápoló és gondozó – 93,3% (15 fő, 14 fő sikeres vizsgát tett)
  • dajka – 92,3% (13 fő, 12 fő sikeres vizsgát tett)

A Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum szervezésében 2025. július 1-jétől élelmiszer eladó és volfrámelektródás védőgázas ívhegesztő képzés indul.

A GINOP Plusz Pillér projektekből finanszírozott képzések továbbra is kulcsszerepet játszanak a hátrányos helyzetű vagy szakképesítéssel nem rendelkező álláskeresők munkaerőpiaci integrációjában. A magas sikerességi arányok azt mutatják, hogy a program célrendszere működik és érdemes további képzési kapacitásokat allokálni a jól teljesítő tanfolyamokra.

 

Kép
PILLER
Forrás: Tolna Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály