Ma van a „Ne gyújts rá!” világnap
A nemzetközi füstmentes nap ötlete 1971-re vezet vissza, amikor az amerikai Massachusetts állam kormányzója arra kérte polgártársait, hogy egyetlen napig ne dohányozzanak, és abból a pénzből, amit aznap dohányzásra költöttek volna, egy helyi középiskolát támogassanak.
A kezdeményezés nagy sikert aratott, öt évvel később már az Amerikai Rákellenes Liga is propagálta, így sikerült egymillió embert rábírni arra, hogy egy napon ne dohányozzanak. 1977-ben már az USA valamennyi állama csatlakozott a mozgalomhoz. Végül a Nemzetközi Rákellenes Unió ajánlására november harmadik csütörtöke nemzetközi szinten is „füstmentes nappá” lett, azzal a céllal, hogy legyen évente egy olyan nap, amikor a társadalom figyelmét felhívják a dohányzás veszélyeire, a dohányzók pedig ne gyújtsanak rá.
Magyarországon a dohányzás súlyos népegészségügyi és nemzetgazdasági probléma, a szív- és érrendszeri, daganatos és légzőszervi megbetegedések egyik fő kockázati tényezője. A kockázat értelemszerűen növekszik a dohányzással töltött évek és a naponta elszívott cigaretták számával. Annak a valószínűsége, hogy egy dohányos szívinfarktusban meghaljon két-háromszoros a nemdohányzók kockázatához képest. A rendszeresen napi 20 szál cigarettát elszívók körében 15-ször gyakoribb a tüdőrák és 12-szer gyakoribb a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) mint a nemdohányzóknál. A dohányzás esetében nincs olyan dózis, amely még ne lenne egészségkárosító. Az új típusú dohánytermékek (hevített dohánytermékek, IQOS és nikotintartalmú szerek, nikotinos tasak, e-cigi) nikotin, illetve füst/aeroszol tartalmuk miatt szintén egészségkárosító és hozzászokást eredményező hatásúak. A dohányzás következtében több mint húszezer ember hal meg évente. Egészségkárosító hatása mellett a nikotin testi, lelki függőséget is kialakít.
A dohányzók általában tisztában vannak azzal, hogy szenvedélyük káros az egészségükre, ezért többen próbálkoznak meg a leszokással. Nemzetközi tanulmányok szerint, szakmai segítséggel akár megháromszorozódik a leszokás esélye. A leszokási próbálkozás azonban csak az első lépés, az igazi kihívás a tartós nikotinmentesség fenntartása. A „Ne gyújts rá!” világnap jó alkalom arra, hogy a dohányzók ezen a napon kipróbálják, milyen az élet cigaretta nélkül, és végiggondolhatják, hogy érzik magukat, ha egy napig nem gyújtanak rá, tudják-e folytatni cigaretta nélkül, vagy, hogy kérnének-e támogatást vagy segítő gyógyszert a leszokáshoz.
Leszokni a dohányzásról soha nem késő. Leszokással a fizikai teljesítőképesség javulása figyelhető meg. Csökken a légzőszervi, a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata. Megszűnik a köhögés, könnyebb a légzés, jobb lesz a szaglás és ízérzékelés, egészségesebb lesz az íny és fogak. A cigaretta elhagyása a dohányosok környezetében élőkre is jótékony hatással van, valamint anyagi megtakarítást is jelent.
A leszokásban segítséget ad az Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központ ingyenes telefonos leszokás támogató tanácsadási programja (06-80-44-20-44), illetve a tüdőgondozók és az egészségfejlesztési irodák egyéni és csoportos tanácsadási programjai.
Minden dohányzó számára fontos üzenet, hogy minél előbb kezdi el a leszokást, annál több az esélye az egészséges életre!