A népegészségügyi szűrések életet mentenek
Ma Magyarországon a népegészségügyi szűrővizsgálatok, a mammográfiás emlőszűrés, a méhnyakszűrés és a vastagbélszűrés terén sajnos nagyon alacsony érdeklődést és részvételt tapasztalunk; mindannak ellenére, hogy az elmúlt években növekedett e betegségek előfordulása és stagnál vagy szintén emelkedik a halálozások száma. Holott ezek olyan megbetegedések, amelyek korai stádiumban jól szűrhetők és kezelhetők.

A Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya által indított szakmai program, kampány célja a vármegyében fellendíteni ezeken a szűréseken történő részvételt. Ennek egyik fő eleme a lakosság megszólítása, ösztönzése.
A népegészségügyi szűrővizsgálatok iránti érdeklődés növelése érdekében szervezett a Főosztály 2025. május 7. napján fórumot, mindazon szakmai szereplők részvételével, akik a szűrésekben érintettek és a lakosság ösztönzésében részt tudnak venni: jelen volt a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház képviselete, a kórház onkológiai osztályának vezetése, a Vármegyei és Városi Kollegiális Védőnői Mentor, a szekszárdi és a bonyhádi Egészségfejlesztési Iroda munkatársai, a Tolna Vármegyei Kollegiális Szakmai Vezető Háziorvos, a mammográfiás emlőszűrést végző MaMMa Egészségügyi Zrt. képviselői és a szekszárdi emlőszűrő centrum munkatársai.
A fórum célja e szűrővizsgálatok népszerűsítésébe és a megjelenésre motiválásba bevonható, a lakossággal közvetlen kapcsolatban lévő személyek, intézmények és szervezetek feltérképezése, az őket megszólító, konkrét feladataikat nevesítő stratégia kidolgozása. Így megtörtént a háziorvosok és foglalkozás-egészségügyi orvosok, védőnők, önkormányzatok, szociális ellátórendszer, média, munkáltatók, civil szervezetek, mint célcsoportok feladatainak meghatározása. Ezen túlmenően az e tárgyú vármegyei kezdeményezések, programok, pályázatok felmérése és összehangolása is megindult. A szűrések lakossághoz helybe vitele szintén kiemelt figyelmet kapott. A fórummal egyidejűleg egy lakossági felmérést is indít a Főosztály, mellyel a szűrésektől távolmaradás okait és a megjelenést segítő javaslatokat kívánja összegyűjteni.
A célcsoportok elérése megkezdődik és a szakmai tanácskozás is folytatódik a megtett lépések ismertetésével, folyamatos helyzetkép-elemzéssel.