Séta a mellrák megelőzéséért!
A Tolna Vármegyei Kormányhivatal kezdeményezésére immár másodszor került sor Szekszárd belvárosában október 29-én a mellrák elleni sétára. Fő célkitűzése a rendezvénynek, hogy egy olyan betegségre hívják fel a figyelmet, amely kellő odafigyeléssel korán felismerhető és jó eséllyel gyógyítható.

A sétát követő köszöntőkben is elhangzott, hogy évente Magyarországon 8000 új beteget regisztrálnak és évente 2200 magyar nő veszti életét e betegség miatt. Tolna vármegyében 150 fő körül van évente az új felismert emlődaganatos betegek száma és sajnos 45 anyát, testvért, barátnőt, munkatársat veszítünk el.
Azért sajnálatos ez főként, mert 2002 óta van lehetősége minden 45-65 éves életkorú nőnek 2 évente szűrővizsgálaton részt venni, amelynek eredményeként a többség megnyugtató lelettel távozik, megerősítik abban, hogy egészséges. A szűrésen megjelenteknek mindössze 5%-a kerül újabb vizsgálatra, akik közül csak néhánynál igazolódik a rosszindulatú, kezelést igénylő emlődaganat. Azonban az ő esélyeik is nagyon jók, mert időben, kezdeti állapotban ismerték fel a betegségüket és ezáltal jól gyógyíthatók.
A rendezvényen a szervező nevében dr. Horváth Kálmán főispán hívta fel a figyelmet a fenti adatokra és fejezte ki támogató felhívását a szűrővizsgálaton való részvétel iránt. A rendezvény egyik fő társszervezete a Szekszárdon működő Szelíd Ráktérítők Klubja, a már emlődaganatos betegségen átesett nők egyesülete, amely a tagságuk segítése mellett fő célkitűzésnek tartja a betegség megelőzésének népszerűsítését.
Meghívásukra mondott köszöntőt Apró Zoltánné, a Rákbetegek Országos Szervezetének alelnöke, aki kiemelte, hogy saját példájukon keresztül kívánják a nők figyelmét felhívni a túlélés lehetőségére, de még inkább a megelőzésre, melyet az emlőszűrés biztosít.
A MaMMa Egészségügyi Zrt. főorvosa, Dr. Hallai Georgina, aki Tolna vármegyében az emlőszűrést végző szűrőcentrum vezetője, szakmai megvilágítással közelítette meg az emlőrák sajátosságait. Majd kiemelte szűrés fontosságát és annak szakmailag elfogadott protokollját, ezzel mintegy cáfolva a közösségi médiákban terjedő hamis és kimondottan káros nézeteket. Ugyanis érdemi, minden kétséget kizáró szűrővizsgálat csakis mammográfiás röntgenkészülékkel lehetséges, az általa az emlőről készített nagy felbontású felvételnek köszönhetően. Minden más vizsgálat, a nagy népszerűségnek örvendő ultrahangos vizsgálat csak kiegészítő vizsgálat lehet. Nem felelnek meg a valóságnak azok az állítások sem, hogy a mammográfia során történő enyhe emlő összenyomás „szétteríti a rákos sejteket”, vagy a röntgen dózis indítja el a daganat kialakulását. Hiszen ez utóbbi, a vizsgálatkor kapott sugárterhelés töredéke a természetben éves szinten kapott sugárdózisnak.
A köszöntők és figyelem felhívásokat követően a résztvevők személyes beszélgetésben vehettek részt a jelen lévő szakemberekkel, kérdéseiket feltehették és arra kielégítő választ is kaptak. A programon résztvevő civil szervezetek közül a Szekszárdi Mentálhigiénés Műhely és a Szelíd Ráktérítők Klubja, valamint a Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya is standot működtetett, akik szintén az érdeklődők kérdéseire válaszolva erősítették a szűrővizsgálatok fontosságát. A Tolna Vármegyei Balassa János Kórház Egészségfejlesztési Iroda munkatársai pedig testállapot felméréssel és szűrővizsgálatokkal várták az érdeklődőket.
Bízunk benne, hogy nemcsak akik eljöttek, de akik látták vagy hallottak az eseményről, ők is elgondolkodnak az emlőszűrővizsgálat fontosságáról és maguk is megfogadják, családtagjaik, ismerőseik részére közvetítik ennek üzenetét.
A mammográfián várják Önt, jelentkezzen be telefonon 06-21-350-0380, vagy regisztráljon a www.mamma.hu/bejelentkezés honlapon!