Szűrővizsgálatokkal a rák megelőzéséért! Február 4. - Rákellenes Világnap

2025.02.04. 08:19 | Tolna Vármegyei Kormányhivatal

Február 4. a Rákellenes Világnap, melynek célja, hogy világszerte felhívja a figyelmet a betegségre, annak megelőzésére, kezelésére, a szűrések fontosságára. A daganatos megbetegedések Magyarországon, Európában és a világon is a második leggyakoribb haláloknak számítanak, a szív- és érrendszeri megbetegedéseket követve. A világon évente közel 10 millióan, az Európai Unióban 1,2 millióan, Magyarországon 30-31 ezren vesztik életüket valamilyen daganatos megbetegedés következtében.

A KSH adatai szerint 2023-ban Magyarországon 70933 fő új daganatos megbetegedést rögzítettek és 31775 fő hunyt el daganatos megbetegedés következtében. Ugyanebben az évben Tolna vármegyében 1573 új daganatos megbetegedést jeleztek és 722 fő hunyt el a betegségben.  

Magyarországon a nők körében az emlőrák a leggyakoribb daganat; évente mintegy 7500 új megbetegedést diagnosztizálnak és kb. 2000 nő veszíti életét ebben a betegségben. Egyre gyakrabban jelentkezik a fiatalabb korosztályban is! A férfiak körében a tüdődaganat a leggyakoribb daganat, évente 5500-6000 közötti új megbetegedést diagnosztizálnak. Ez a daganattípus okozza a legtöbb halálozást is a daganatos halálozások tekintetében.

A daganatos megbetegedések esetében rendkívül fontos az egészséges életmóddal történő megelőzés lehetősége (mozgás, táplálkozás, pihenés, védőoltások), továbbá szűrővizsgálatokkal a korai, még gyógyítható stádiumban történő felismerés.

Ma Magyarországon három államilag finanszírozott, népegészségügyi célú, szervezett szűrővizsgálat működik: 2002 óta folyik a 45-65 éves nők két évente ismétlődő emlőszűrése, 2003-ban került bevezetésre a 25-65 éves korú nők három évente történő méhnyakszűrése, valamint 2024-ben került bevezetésre országos kiterjesztéssel a vastagbélszűrés, mely az 50-70 éves életkorú nők és férfiak két évenként ismételendő szűrővizsgálata. Ezekre a szűrővizsgálatokra az érintettek meghívólevelet kapnak, ami alapján bejelentkezhetnek a mammográfiás szűrőállomáson, méhnyakszűrés esetében tetszőleges közfinanszírozott vagy magán nőgyógyászati szakrendelésen. Vastagbélszűrés tekintetében a háziorvostól kell átvenni a széklet mintavételi csomagot majd a mintát beküldeni laboratóriumba maradék vérvizsgálatra; amennyiben ez a vizsgálat negatív, úgy nincs egyéb teendő, pozitív eredmény esetén a háziorvos felkeresésével vastagbél-tükrözésre (colonoscopia) kerül sor.

A népegészségügyi célú szűrővizsgálatok fontosságát jelzi: a méhnyakrák a negyedik vezető daganatos halálok a hölgyek esetében; évente nagyjából 1100-an betegszenek meg és 400-500 nő hal meg emiatt; a vastag- és végbélrák tekintetében a százezer lakosra jutó új megbetegedések száma a férfiak körében évi 150 fölötti, nők esetében körülbelül 80 – ezzel Európában Magyarország az első helyen áll a férfiak vonatkozásában, míg harmadik helyen a nők tekintetében.

A három szervezett szűrővizsgálaton túl fontos az egyéb szűrővizsgálatok – pl. bőrgyógyászati, szájüregi, prosztata szűrés (PSA) - igénybe vétele is, pl. ha a családban előfordult daganatos megbetegedés, ha életmódjából adódóan nagyobb kockázatnak van az egyén kitéve (pl. dohányzás), vagy betegségre utaló tüneteket, elváltozásokat észlel.

Önmagunk és szeretteink érdekében is vegyünk részt a szűrővizsgálatokon!

Forrás: Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály