Segítség a nem tanuló, nem dolgozó fiatalok számára
Veszprém vármegyében 2,372 milliárd forint felhasználásával csaknem ezer fiatal egyéni munkaerőpiaci programja valósulhat meg az Ifjúsági Garancia Program elnevezésű stratégiai jelentőségű Pillér projekttel.
A Magyar Állam támogatásával és az Európai Unió társfinanszírozásával 2024-ben útjára indult projekt megvalósítása 2027. augusztus 31-én zárul. A megerősített IGR lényege, hogy azon 30 év alatti – azaz a 15. életévüket betöltött, de a 30. életévüket még nem betöltött – fiatalok számára, akik nem tanulnak, nem dolgoznak („NEET fiatalok”), a foglalkoztatási szolgálat által 4 hónapon belül valamilyen konkrét lehetőséget ajánljon fel az elhelyezkedésre, a munkatapasztalat-szerzésre vagy a tanulásra. Az IGR ernyő működtetésének célja az, hogy a fiatalok minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban vagy tanulás nélkül, illetve, hogy személyre szabott segítséget kapjanak a munkaerőpiaci helyzetük javításához. Magyarországon az állami foglalkoztatási szerv járási (fővárosi kerületi) hivatalai szolgálnak az IGR ernyőbe való belépési pontként a célcsoportba tartozó fiatalok számára. A projekt keretében országosan 196,94 Mrd Ft forrás áll rendelkezésre (induló keretösszege 102, 02 Mrd Ft) a hátrányos helyzetű fiatalok bértámogatására, lakhatási támogatására, utazási támogatására, valamint a képzéshez nyújtható álláskeresést ösztönző juttatás és szolgáltatások ideje alatt nyújtható pénzbeli juttatásra.
A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal által lebonyolított Ifjúsági Garancia Program elnevezésű GINOP Plusz 4.1.1-23 intézkedés célja a munkaerőpiaci program célcsoportjába tartozók nyílt munkaerőpiacon való tartós integrációja, az fiatalok és inaktívak foglalkoztathatóságának javítása, munkaerőpiaci elhelyezkedésük támogatása.
A programba való belépési pontot a járási hivatalok foglalkoztatási osztályai biztosítják. A járási foglalkoztatási osztály és a programba jelentkező fiatal elképzelése alapján történik meg a közös lépéseket tartalmazó megállapodás aláírása, mely dokumentumban rögzítik az elérendő célokat és a vállalt kötelezettségeket.
A projekt a résztvevők számára képzési, foglalkoztatási támogatást nyújt, továbbá munkába járási támogatást, lakhatási támogatást és szolgáltatásokat is biztosít, annak érdekében, hogy a célcsoporttagnak tett ajánlat megvalósulhasson és a munkaerő-piaci integráció is mihamarabb bekövetkezzen. A programban résztvevők számára személyre szabott támogatási csomag kerül összeállításra, ami humánszolgáltatásokkal kezdődik, ezt követően vehetik igénybe a különböző támogatásokat.
A program megvalósítása 2024 májusában kezdődött, azóta 576 fiatal lépett be a programba. 528fő helyezkedett el támogatás segítségével, 48 fő pedig képzésen vesz részt.
A program a munkaadók számára a járási hivatalokhoz benyújtott kérelem alapján nyújt támogatásokat, amennyiben programban résztvevő fiatalt foglalkoztat munkaviszony keretében.
Az egyéni programtervek megvalósítását a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Plusz Program 4.1.1-23 forrása teszi lehetővé, melyet Európai Szociális Alap (ESZA) biztosít.
További információ kérhető:
https://nfsz.munka.hu/cikk/3817/_Ifjusagi_Garancia_Plusz_GINOP_Plusz41123_