
A kedvezményezett neve: Baranya Vármegyei Kormányhivatal
A fejlesztés tárgya: GINOP Plusz 4.1.1.-23 Megerősített Ifjúsági Garancia Rendszer
A szerződött támogatás összege: Országosan: összesen 196,94 Mrd Ft – a projekt induló keretösszege: 102, 02 Mrd Ft
Baranya vármegye induló kerete: 4,66 Mrd
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2027. augusztus 31.
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz 4.1.1.-23 kódszámú Megerősített Ifjúsági Garancia Rendszer elnevezésű - az Európai Unió támogatásával megvalósuló – pillér projekt lényege, hogy azon 30 év alatti fiatalok számára, akik nem tanulnak, nem dolgoznak, minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban vagy tanulás nélkül, illetve, hogy személyre szabott segítséget kapjanak a munkaerőpiaci helyzetük javításához. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében, kiemelt fontosságú Pillérként valósul meg.
A megerősített Ifjúsági Garanciának célcsoportját azon 15. életévüket már betöltött, de a 30. életévüket még be nem töltött fiatalok képezik, akik sem iskolarendszerű, sem felnőttképzés keretében nem tanulnak, és nem is dolgoznak. A fiatalok számára országosan egységesen a járási (fővárosi kerületi) hivatalok állami foglalkoztatási szervként eljáró egységei szolgálnak az Ifjúsági Garancia Rendszerébe való belépési pontként.
Azon 30 év alatti fiatalok számára, akik sem nem tanulnak, sem nem dolgoznak, a foglalkoztatási szolgálatnak nyilvántartási időtartamtól függetlenül, garantált a 4 hónapon belül valamilyen konkrét lehetőséget kell felajánlani a munkatapasztalat-szerzésre vagy az elhelyezkedésre.
Az Ifjúsági Garancia Rendszer megerősítése során nemcsak a célcsoport életkori bővítésére kerül sor, de arra is, hogy a segítő ernyő hatékonyabban érje el a hátrányokkal küzdőket, valamint az eddig még látókörbe nem került inaktívakat, továbbá az átmeneti védelem alatt állókat is.
Baranya vármegyei cél, hogy a projekt zárásáig legkevesebb 1865 fő kerüljön bevonásra a GINOP Plusz 4.1.1. pillér projektbe.
A projekt megvalósításának kezdete: 2023. október 1.
Célcsoportok:
Az Ifjúsági Garancia Rendszer célcsoportjai a nem hátrányos és a hátrányos helyzetű fiatalok:
- a nem hátrányos helyzetű (15 és 30 év közötti) fiatalok
Hátrányos célcsoportok:
- a (legalább 12 hónapja) tartósan álláskereső
- 18 év alatti fiatalok
- alacsony iskolázottságú fiatalok
- vidéki területen élők
- kisgyermeket nevelők
- pályakezdő álláskeresők
- roma nemzetiségűek
- megváltozott munkaképességűek
- ápolási feladatokat ellátott, ellátó fiatalok
A projektben nyújtható támogatások:
- Bértámogatás
Mobilitási támogatások:
- Lakhatási támogatás álláskeresőnek
- Utazási támogatás álláskeresőnek
Munkaerőpiaci alkalmazkodás támogatás keretében az álláskereső részére képzéshez nyújtható, álláskeresést ösztönző juttatások (ÁÖJ):
- Állaskeresést ösztönző juttatás képzéshez
- Foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások ideje alatt nyújtható pénzbeli juttatás
A Megerősített Ifjúsági Garancia Plusz pillér projekt forrását az Európai Szociális Alap Plusz társfinanszírozásával az Európai Unió és a magyar költségvetés biztosítja. A támogatások vissza nem térítendő támogatásnak minősülnek. A bértámogatási és mobilitási kérelmek benyújthatósága 2024. április 23. napjával kezdődött meg.
Bértámogatás
- fix 4, illetve 6 havi, 50%-os bértámogatás
- Bértámogatás nyújtható annak a támogatás iránt kérelmet benyújtó munkaadónak, aki 30. év alatti – azaz betöltött 15. év és még nem betöltött 30. év közötti –, a GINOP Plusz 4.1.1. munkaerőpiaci programban meghatározott programrésztvevőt (nyilvántartott álláskeresőt vagy megváltozott munkaképességű szolgáltatást kérőt vagy átmeneti védelem alatt álló szolgáltatást kérőt) foglalkoztat munkaviszony keretében teljes munkaidőben, vagy legalább a napi 4 órát elérő részmunkaidőben, az alábbiak szerint:
- A támogatás mértéke fixen a munkaadót terhelő bruttó bér 50%-a, a támogatás megállapításkori havi korlátja pedig 300 ezer forint. A havi korlát a részmunkaidős foglalkoztatások esetében arányosítandó. A teljes támogatás nem haladhatja meg a megállapításkori havi korlát és a támogatási hónapok szorzatát.
- A bértámogatás iránti kérelem benyújtásakor vizsgálandó célcsoporti hátrányok egyikével sem küzdő fiatalok esetében a támogatás időtartama fix 4 hónap, az e hátrányok legalább egyikével a bértámogatás iránti kérelem benyújtásakor küzdők esetében fix 4 vagy fix 6 hónap.
- A kérelmet a foglalkoztatást megelőzően kell benyújtani a foglalkoztatni kívánt álláskereső vagy szolgáltatás kérő személyt nyilvántartó állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz.
Lakhatási támogatás
- Lakhatási támogatás nyújtható a 30. év alatti – azaz betöltött 15. év és még nem betöltött 30. év közötti –, GINOP Plusz 4.1.1. munkaerőpiaci programban résztvevő, a támogatás iránt kérelmet benyújtó álláskeresőnek, az alábbiak szerint:
- aki esetében a lakhelyétől legalább 60 km-re lévő településen található a munkavégzés helye és
- akit legalább egy hónapja álláskeresőként nyilvántartanak,
- aki legalább hat hónap időtartamra szóló és legalább heti húsz óra munkaidejű foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesít,
- aki nem rendelkezik lakóingatlannal a munkavégzés helyén, valamint olyan településen, amelynek a munkavégzés helyétől való távolsága nem éri el a 60 km-t.
- Álláskeresőnek lakhatási támogatás jelen munkaerőpiaci programban legfeljebb 12 hónap időtartamra és kizárólag teljes naptári hónapokra állapítható meg.
- Az álláskeresőt terhelő havi lakásbérleti díj 100%-ában, de havonta legfeljebb a megállapítás napján hatályos kötelező legkisebb munkabér 70 %-ának megfelelő összegben (azaz havi korlátig) állapítható meg.
Utazási támogatás
- Utazási támogatás nyújtható a 30 év alatti – azaz betöltött 15. év és még nem betöltött 30. év közötti –, a GINOP Plusz 4.1.1. munkaerőpiaci programban résztvevő, a támogatás iránt kérelmet benyújtó álláskeresőnek az alábbiak szerint:
- Foglalkoztatásra irányuló jogviszony létrehozása esetén, a jogviszony kezdetének napjáig benyújtott kérelem alapján, legfeljebb egy évi időtartamra mobilitási támogatás nyújtható a legalább egy hónapja álláskeresőként nyilvántartott álláskeresőnek a munkába járás biztosítására, a lakhely és a munkavégzés helye közötti távolság tekintetében minden 10 km után a kötelező legkisebb munkabér 5%-ának megfelelő összegű havi utazási támogatás formájában, ha a lakhelyétől 60 km-nél közelebbi, de a lakhelyétől eltérő településen található a munkavégzés helye.
Álláskeresést ösztönző juttatás képzéshez
- Munkaerőpiaci alkalmazkodás támogatás keretében az álláskereső részére képzéshez nyújtható, álláskeresést ösztönző juttatás (képzési ÁÖJ)
- A kötelező legkisebb munkabér legalább 70%-ának megfelelő összegű (max. minimálbér 150%-a) havi támogatás nyújtható annak az álláskeresőnek, aki a munkaerőpiacon történő elhelyezkedése érdekében jogszabályban meghatározott képzésen vesz részt.
- A juttatás időtartama legfeljebb 12 hónap lehet.
- A juttatás havi összegének kiszámítása az alábbi költségelemek mentén történik:
- Megélhetési költségelem
- Képzési költségelem
- Utazási költségelem
- Gyermekfelügyeleti költségelem
- Kérelem 2024. június 3. napjától nyújtható be, legkorábban a képzés indulása előtt 60 nappal – de legkésőbb a képzés megkezdését követő munkanapon.
Foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások ideje alatt nyújtható pénzbeli juttatás
- Jogszabályi alap: az R1 13. §-a alapján az állami foglalkoztatási szerv a szolgáltatást kérő kérelmére álláskeresést ösztönző juttatásként pénzbeli juttatást állapít meg az állami foglalkoztatási szerv által a részére felajánlott szolgáltatás vagy szolgáltatások igénybevételének időtartamára a jogszabályban meghatározott módon, amennyiben a szolgáltatást az állami foglalkoztatási szerv (az információnyújtás és tanácsadás szolgáltatásokat akár az R1 szerinti szolgáltatón keresztül) nyújtja, és a szolgáltatást kérő álláskeresési ellátásban nem részesül, vagy keresőtevékenységet nem folytat.
- A szolgáltatást kérő részére pénzbeli juttatás egy naptári évben legfeljebb kilencven napra állapítható meg. A juttatás a szolgáltatást kérőnek akkor nyújtható, ha a kérelemben megjelölt szolgáltatás(ok) igénybevételének időtartama harminc napon belül legalább az öt napot eléri.
- A pénzbeli juttatás napi összege megegyezik a megállapítás napján hatályos napi kötelező legkisebb munkabér 70%-ával. A pénzbeli juttatás a szolgáltatást kérő részére a szolgáltatás igénybevételének igazolását követően kerül folyósításra.
Kérjük, hogy a jelenleg adható támogatásokkal kapcsolatos információkért látogasson el a https://munka.hu/ illetve a https://nfsz.munka.hu/cikk/3817/_Ifjusagi_Garancia_Plusz_GINOP_Plusz411… oldalra, vagy kérdéseivel forduljon bizalommal a járási hivatalok foglalkoztatási osztályainak munkatársaihoz.
Tájékoztatás az ePapír szolgáltatásba integrált AVDH szolgáltatásról