Borsod-Abaúj-Zemplénben idén legalább öt kijelölt természetes fürdőhely várja a strandolókat
A népegészségügyi feladatkörében eljáró Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal által vármegyénkben nyilvántartott és ellenőrzött 9 természetes fürdőhely közül 2024 júniusáig 5 természetes fürdőhely esetében jelentette be az üzemeltető, hogy idén kinyit. Továbbá még egy természetes fürdőhely megnyitása várható.
A már nyitva tartó, Mályiban és Muhiban található fürdőhelyek szezon előtti vizsgálati eredménye „kiváló”, a már szintén nyitva tartó, Arlón található fürdőhely szezon előtti vizsgálati eredménye „jó”. Ezen fürdőhelyek szezon közbeni mintavételeinek eredményei is megfelelőek. A Vadnán található strandok szezon előtti mintáinak vizsgálata még folyamatban van. A várhatóan szintén kinyitó nyékládházi strandszezon előtti mintáinak vizsgálati eredménye ugyancsak „kiváló”.
A nyitást már bejelentő 5 természetes fürdőhely esetében a nyitás előtti fürdővízminőség laboratóriumi ellenőrzése a következők szerint alakult:
• Arló Suvadás Liget (fürdési idény: 2024. május 21. - 2024. augusztus 31.)
• RádióM Mályi Plázs (fürdési idény: 2024. június 1. - 2024. szeptember 15. )
• Muhi, RealXtreme Víziparadicsom (fürdési idény: 2024. június 1. - 2024. augusztus 31.)
• Vadna–Park Üdülőközpont 1. strand (fürdési idény: 2024. július 1. - 2024. augusztus 31.)
• Vadna–Park Üdülőközpont 2. strand (fürdési idény: 2024. július 1. - 2024. augusztus 31.)
A Mango Beach – Mályi fürdőhely a 2024. évi szezonban az üzemeltető tájékoztatása alapján a magas vízállás miatt nem nyit ki.
A Tiszabábolna Babuna Beach fürdőhely az üzemeltető tájékoztatása alapján a 2024. évi szezonban nem nyit ki.
A mezőzombori Dorgói-tó strandon a 2023. év júliusában cianobaktérium burjánzás miatt elrendelt fürdési tilalom továbbra is hatályban van. A fürdőhelyet jelenleg nem üzemelőként tartjuk nyilván.
A nyilvántartott természetes fürdővizek vízminőségét, a strandok közegészségügyi megfelelőségét a nyitvatartási szezon alatt a népegészségügyi hatóság folyamatosan ellenőrzi helyszíni szemlével és laboratóriumi vizsgálatokkal.
A folyamatos ellenőrzés mellett a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) minden évben megküldi az Európai Bizottság részére a természetes fürdővizek minőségi értékelési eredményeit (utolsó 4 éves adatsor, legalább 16 minta), amely alapján elkészített és az Európai Bizottság által jóváhagyott minősítés a https://nngyk.gov.hu honlapon megtekinthető.
Az Európai Bizottság által jóváhagyott osztályozás alapján a 2024. évben „kiváló” minősítésű strandok: a RádióM Mályi Plázs, a Muhi RealXtreme Víziparadicsom és a Mango Beach – Mályi.
A Vadna–Park Üdülőközpont 1. strand „jó” minősítésű.
Vadna–Park Üdülőközpont 2. strand „tűrhető” minősítésű.
Kellő számú minta hiányában (pl. mert a fürdőhely újonnan létesült, vagy elmaradtak mintavételek) „nem minősíthető”: a Nyékládháza Önkormányzati Strand, a mezőzombori Dorgói-tó strand, az Arló Suvadás Liget és a Babuna Beach strandok.
Fertőzhetnek és életveszélyesek lehetnek a bányatavak
A vármegyénkben található szabadvizek nagy része – különös tekintettel a Miskolc környéki bányatavakra – nem fürdőzésre kijelölt fürdőhely, mivel nincsenek meg az ehhez szükséges, jogszabályban előírt közegészségügyi feltételek és követelmények, illetve a vízminőség sem monitorozott. Az ilyen természetes vizekben történő fürdőzés – számos egyéb veszély mellett – a fertőzés kockázatával járhat. Bár a természetes vizek jelentős öntisztuló képességgel rendelkeznek, a vízszennyezés miatt ez a kockázat mindig fennáll. A vízszennyezés forrásai döntően az infrastruktúra teljes hiányából adódnak és a vízparti tartózkodás, táborozás termékei: így a szemét, hulladék, fekália. Alkalmilag szennyezhet a halak beetetése, a gépkocsimosás. Sajnos fokozottan igaz ez a megállapítás a fent említett bányatavak környezetére is, ezért a szabad vizeket mindenki saját felelősségére látogathatja. Jellemző továbbá, hogy a tavak hamar mélyülnek, a víz néhol nyáron is jéghideg. A meggondolatlanság és az alapvető szabályok figyelmen kívül hagyása gyakran halálos balesetekhez vezet.
Az előbbiekben ismertetett kockázatok elkerülése érdekében javasolt a fürdési célra hatóságilag engedélyezett, biztonságos és a közegészségügyi előírásoknak megfelelő, kijelölt természetes fürdőhelyek látogatása.