A Törvényességi Felügyeleti Főosztály feladat-és hatásköre:
Budapest Főváros Kormányhivatalának Törvényességi Felügyeleti Főosztálya Budapest Főváros Önkormányzata, illetve a fővárosi kerületi önkormányzatok, valamint a kerületi, a fővárosi és a budapesti székhelyű országos nemzetiségi önkormányzatok működése feletti törvényességi felügyeletet látja el.
A törvényességi felügyeleti eljárás célja az önkormányzat jogszerű működésének biztosítása, a felügyeleti eszközrendszer nem az egyéni jog- vagy érdeksérelem orvoslását szolgálja, az önkormányzatok felé tett intézkedések az állampolgárok jogait vagy kötelezettségeit közvetlenül nem érintik.
A törvényességi felügyelet alapvetően jogszerűségi vizsgálat: annak ellenőrzésére irányul, hogy a képviselő-testületek, bizottságok, részönkormányzatok, polgármesterek, a főpolgármester és jegyzők működése, feladatellátása, döntéshozatali eljárása és döntései megfelelnek-e a vonatkozó jogszabályi előírásoknak.
A Kormányhivatal e jogkörében az önkormányzati döntések végrehajtását nem ellenőrzi, gazdaságossági és célszerűségi vizsgálatot nem végez. A felügyeleti eljárás nem terjed ki azokra az önkormányzati döntésekre sem, amelyek alapján munkaügyi vitának vagy közszolgálati jogviszonyból származó vitának, jogszabályban meghatározott bírósági vagy közigazgatási hatósági eljárásnak van helye; a képviselő-testület mérlegelési jogkörében hozott döntései esetében pedig az ellenőrzési jogkör csak a döntéshozatal jogszerűségének vizsgálatát foglalja magában.
A törvényességi felügyelet mindig utólagos ellenőrzés, amely iratok (jellemzően képviselő-testületi ülésekről készült jegyzőkönyvek, önkormányzati rendeletek) vizsgálatán alapul és elsődlegesen a jogszabálysértések orvoslására hivatott. Az eljárás vizsgálati szakaszában a jogszabálysértés feltárására, intézkedési szakaszában pedig az észlelt jogsértésnek megfelelő törvényességi felügyeleti eszköz alkalmazására kerül sor. A felügyeleti eszközöket törvény határozza meg, alkalmazásukról a Kormányhivatal mérlegelési jogkörében dönt, figyelembe véve az adott ügy sajátosságait és a jogsértés súlyát is. Az elsődlegesen alkalmazott eszköz a törvényességi felhívás, de a Kormányhivatalnak törvényességi felügyeleti bírság kiszabására, bírósági eljárás kezdeményezésére, törvényen alapuló jogalkotási kötelezettség elmulasztása esetén pedig aktuspótlásra is lehetősége van, sőt, indokolt esetben testületi ülés összehívását is kezdeményezheti.
A felügyeleti eszközök mellett a Kormányhivatal az önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozóan információt, adatot kérhet, az érintettek kérésére szakmai segítséget nyújt az általuk alkalmazandó jogszabályok értelmezésével kapcsolatban, illetve javaslattétel keretében a működés körében tapasztalt olyan gyakorlatra hívhatja fel a figyelmet, amelynek alkalmazása jogsértéshez vezethet.
A Törvényességi Felügyeleti Főosztály a törvényességi felügyelettel összefüggésben előterjesztett állampolgári panaszbeadványokkal, közérdekű bejelentésekkel kapcsolatban is eljár a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény irányadó szabályai szerint.
A Törvényességi Felügyeleti Főosztály nem rendelkezik személyes ügyfélszolgálattal.
Jogszabályok:
- Magyarország Alaptörvénye
- Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény
- a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény
- a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletének részletes szabályairól szóló 119/2012. (VI. 26.) Korm. rendelet