A GINOP Plusz-4.1.1 „Ifjúsági Garancia Plusz” Pillér projekt vármegyei nyitórendezvény
2024. október 9. napján került sor Győrben a GINOP_Plusz-4.1.1 „Ifjúsági Garancia Plusz” Pillér projekt vármegyei nyitórendezvényére a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal Dísztermében.A program célja, hogy azon 15-29 év közötti fiatalok, akik nem tanulnak, nem dolgoznak, minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban vagy tanulás nélkül, illetve, hogy személyre szabott segítséget kapjanak munkaerőpiaci helyzetük javításához.
A konferencián résztvevőket dr. Kálmán János a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal igazgatója köszöntötte.
Kövecses Tímea a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály Aktív Eszközkezelő Osztály osztályvezetője előadásában a foglalkoztatáspolitikai prioritásokról beszélt. Hangsúlyozta, hogy a legnagyobb kihívás az Európai Unióban a foglalkoztatás terén a munkaerőhiány. A vármegyében a munkaerőpiaci helyzet 2024-ben is kedvező, a foglalkoztatási ráta az egyik legmagasabb az országban. Az előadásban elhangzott, hogy a GINOP_Plusz-4.1.1 Ifjúsági Garancia Plusz elnevezésű projekt, a Széchenyi Terv Plusz program keretében kiemelt fontosságú Pillérként, az Európai Unió támogatásával valósul meg. A forrás teljes össze 196,94 milliárd forint. Az Európai Szociális Alap Plusz által biztosított támogatás összege 102,02 milliárd forint, melyből Győr-Moson-Sopron vármegye 1,434 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást kapott. A projekt megvalósításának időtartama: 2023. október 1.- 2027. augusztus 31.
A projekt részleteit, valamint az elmúlt időszak eredményeit és tapasztalatait Szabó-Bognár Ildikó projektmenedzser ismertette: az Európai Unió 2013-ban indította útjára a fiatalok számára a munka világába való belépéshez kínálatot adó programot. Első körben a 15-25 éves korosztály volt a célcsoport, melynek felső határát most kibővítették egészen 29 éves korig. Az Ifjúsági Garancia Rendszer megerősítése során nemcsak a célcsoport életkori bővítésére került sor, hanem arra is nagy hangsúly helyeződött, hogy a segítő ernyő hatékonyabban érje el a hátrányokkal küzdőket, valamint az eddigiek során látókörbe nem került inaktív fiatalokat.
A nyitórendezvényen Kun Szilvia a Magyar Vöröskereszt Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezetének igazgatója beszélt a partneri együttműködésről. A konferenciát Szekendy-Csuta Réka ifjúsági tanácsadó zárta, aki a szolgáltatásnyújtás témakörében tartotta meg előadását.
A fiatalok munkaerőpiaci integrációját az egyéni és csoportos tanácsadásokon túl bértámogatás, lakhatási támogatás, utazási támogatás, képzéshez nyújtható álláskeresést ösztönző juttatás, valamint a szolgáltatások ideje alatt nyújtható pénzbeli juttatás segíti a program keretében.