Védekezési felhívás szőlőkabóca ellen
A Grapevine flavescence dorée phytoplasma zárlati károsító fertőzöttség miatt 2023 októberében növény-egészségügyi zárlatot rendelt a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal, mint növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró szerv (továbbiakban élelmiszerlánc-felügyeleti szerv) Sopron-Virágvölgy és Jánostelep településrészeken, mint fertőzési zóna (a fertőzött növények 1 km-es körzetében), Fertőrákos település és környéke pedig védő zónaként került kijelölésre (a fertőzött területek 3 km-es körzetében).
A korábbi hirdetmény útján közölt, kifüggesztésre került zárlati határozatban foglaltak szerint körülhatárolt területeken kötelező a rovarvektorok elleni védekezés, a vegetációs időszakban minimum 2-3 alkalommal.
A fertőzést terjesztő amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egynemzedékes kártevő. Fő tápnövénye a szőlő, amelynek a levélfonákán szívogat.
Az amerikai szőlőkabóca tojás alakban, a szőlőtőke kéreg alatt telel át. A lárvák kelése időjárástól függően elhúzódó, május közepétől egészen július első dekádjáig tarthat.
Öt lárvastádium után az imágók az időjárás függvényében július elejétől–közepétől jelennek meg és egészen szeptember végéig, október elejéig, illetve a fagyokig megfigyelhetőek.
A rajzáscsúcs időjárástól függően július vége–augusztus közepe közötti időszakra esik. A fertőzött területen kihelyezett sárgalapos felmérések szerint a kabóca egyedszáma egyes helyeken elérte a védekezési küszöböt, ezért szükséges a szőlőkabócák elleni védekezés.
Felhívjuk a szőlőtermelők figyelmét, hogy tegyenek eleget védekezési kötelezettségüknek!
A kezelés során olyan növényvédőszert célszerű alkalmazni, amelynek az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje még betartható és a kijuttatás idején a szőlő fenológiája még megfelelő.
Az ültetvények bejárása során a szőlő-sárgaság betegség tünetei már megjelentek, a korábbi évekhez képest jóval korábban. Akkor lesz eredményes a védekezés, ha minden szőlőtermesztő eleget tesz védekezési kötelezettségének, és a tünetes növények észlelése után bejelenti ezt az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv felé.
A 1. számú mellékletben szerepelnek az amerikai szőlőkabóca ellen engedélyezett rovarölő szerek.
1. számú melléklet_engedélyezett rovarölő szerek