A két ünnep között is nyitva tartanak az áldozatsegítő központok

2024.12.18. 15:57 | Budapest Főváros Kormányhivatala

A két ünnep között is nyitva tartanak az áldozatsegítő központok országszerte, vagyis az állam segít mindenkinek, aki bajba kerül – jelentette be Király Nóra, az áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztos. Sára Botond főispán kiemelte: Budapesten két áldozatsegítő központ is működik, amelyek az áldozatok megsegítése érdekében a jövőben is működni fognak.

„Az intézmények december 30-án és 31-én, az igazgatási szünetben is nyitva tartanak reggel 8 és déli 12 óra között, illetve éjjel-nappal hívható az állam által működtetett 06-80-225-225-ös áldozatsegítő telefonszám” – közölte Király Nóra. Erre annál is inkább szükség van, mert az ünnepi időszakban megszaporodnak egyes bűncselekmények – tette hozzá a miniszteri biztos.

2025-re minden vármegyében lesz áldozatsegítő központ

Az első áldozatsegítő központ 2017-ben nyílt meg Budapesten és 2020-ban született döntés az országos hálózat kiépítéséről. A cél az, hogy 2025-re minden vármegyében ilyen intézmény.

Az elmúlt egy évben Zalaegerszegen, Kaposváron, Győrött, Székesfehérváron és Újbudán nyílt áldozatsegítő központ – ez utóbbi megnyitásról itt írtunk részletesen –, illetve átadtak egy áldozatsegítő pontot Dunakeszin is.

Tavaly a központok több mint 30 ezer esetben nyújtottak segítséget.

Amíg egy áldozat is van, lesznek áldozatsegítő központok

„A bűnelkövetők szigorú megbüntetése mellett az államnak feladata az áldozatok védelme, segítése is” – emelte ki Sára Botond. A főispán elmondta: Budapesten két áldozatsegítő központ is működik és „amíg akár egy áldozat is lesz, fenntartjuk az áldozatsegítő központokat”.

2024-ben a fővárosban mintegy 300 áldozatsegítő eljárás indult, amelyek keretében több mint 35 millió forintnyi gyorssegélyt és állami kárenyhítést juttattak el a bűncselekmények áldozatai számára. Az áldozatok többsége egyedül élő, idős ember, akik számára a pénzügyi segítség például a lakhatás vagy az élelmezés biztosítását jelenti. Sára Botond arra biztatott mindenkit, hogy bizalommal forduljanak az áldozatsegítő központokhoz.

Az állam az áldozatok mellett áll

Tarnai Richárd, Pest vármegye főispánja emlékeztetett arra, hogy 2010 után az egyik első intézkedés volt a „háromcsapás” törvény elfogadása, annak érdekében, hogy a visszaeső erőszakos bűnözők örökre rács mögött maradjanak, illetve folyamatos a Btk. szigorítása is. Mindez pedig azt is jelenti, hogy az állam az áldozatok mellett áll. Ugyanakkor az áldozatvédelem keretében jogi, anyagi és lelki segítséget is nyújt az állam – mondta a főispán.

Az ünnepek alatt több az „unokázós” és az online csalás

Terdik Tamás Budapest rendőr-főkapitánya arról szólt: az ünnepek alatt elsősorban az úgynevezett „unokázós” bűncselekmények és az online csalások szaporodnak meg. Arra is felhívta a figyelmet, hogy például a bevásárlóközpontokban és a tömegközlekedésen mindenki fokozottan figyeljen az értékeire. A Budapesti Rendőr-főkapitányságon 36 áldozatvédelmi referens dolgozik, akiknek segítségével 2023-ban 1293, az idén pedig eddig 1350 adatlapot továbbítottak az áldozatsegítő szolgálathoz.


Áldozatsegítéssel kapcsolatos ügyfélfogadás az igazgatási szünet alatt (december 30-31.) Budapesten a VII. kerület, Wesselényi u. 69. szám alatti Áldozatsegítő Központban lesz 8.00-12.00 óra között.


 

Forrás: BFKH Sajtó/MTI